İhtiyaç Haritası

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar

14 Kasım 2016 Pazartesi, 11:11
Abone Ol google-news

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “olağanüstü kişilerin sıra dışı öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programının sekizinci sezonunun ikinci Fark Yaratan’ı İhtiyaç Haritası oldu.
 
İhtiyaç Haritası, bir grup arkadaş tarafından yardımlaşma ve imece kültürünü yaygınlaştırmak için ellerini taşın altına koymaları ile ortaya çıktı.  “Herkes kendi mahallesinden başlarsa kentlerimizi daha yaşanabilir hale getirebiliriz” düşüncesiyle 2015 yılında kuruldu.
 
İhtiyaç Haritası  desteğe ihtiyacı olanlarla  destek olmaya çalışanları bir araya getiriyor. Sistem  internet üzerinden, haritadan işliyor. İhtiyaç sahibi haritada bulunduğu yeri ve ihtiyacını giriyor. Destek olmak isteyen ise ihtiyacı karşılamak için haritaya yapacağı desteği giriyor. Bu iki işlem de İhtiyaç Haritası ekibi tarafından doğrulandıktan sonra sisteme kayıt ediliyor.    
 
İhtiyaç Haritası sistemine kayıt olmak, yardım talep etmek ve destek vermek için herhangi bir şart aranmıyor. 18 yaşından büyük olmak yeterli.
 
İhtiyaç Haritası'na birinci yılında 26.778 üye tarafından  kayıt yapıldı. Sisteme para ihtiyacı haricinde her türlü ihtiyaç girildi. Bir silgiden bilgisayara, teleskoptan kütüphane istediğine kadar Türkiye'nin dört bir yanından 8.749 ihtiyaç ve destek girildi.
 
İhtiyaç Haritası insanların yardımlaşma duygularını harekete geçirmek için yola koyuldu. İhtiyaç sahibi ile destek sağlamak isteyeni bir araya getirdi. Bir yıl içerisinde binlerce kişiye ulaştı. Yardımlaşma konusunda yeni bir model yarattı. Hem ihtiyaç sahiplerinin hayatında hem de yardım etmek isteyenlerin hayatında kocaman bir fark yarattı.