İkizdere’de ağaçta sürdürülen direnişe balta vuruldu

Rize İkizdere’de İşkencedere Vadisi’ni doğa talanından korumak için kendilerini ağaçlara zincirleyen direnişçi kadınlar ağaçlardan zorla indirilmeye çalışıldı. Köylüler zorla alandan çıkarıldı. İşte ayrıntılar...

Yayınlanma: 01.05.2021 - 07:12
İkizdere’de ağaçta sürdürülen direnişe balta vuruldu
Abone Ol google-news

İş makinelerinin çalışması için jandarma alandaki direnişçileri zorla vadiden çıkardı. Gözaltılar var. İDEF İkizdere Dernekler Federasyonu gözaltı sayısının 5'ten fazla olduğunu duyurdu.

Ağaçta direnen köylülerden Funda Baş, “Lütfen herkes sesimizi duysun bize destek olsun” çağrısında bulundu. 

Rize İkizdere’de AKP’ye yakınlığı ile bilinen Cengiz İnşaat’ın yapmak istediği taş ocağına karşı direnen köylüler jandarma müdahalesi ile karşılaştı. Sabah jandarmadan önce erken saatlerde vadide iş makinelerinin önünde bir araya gelen köylüler, iş makinesinin çalışma yapacağı yönde bulunan ağaçlara çıkarak kendilerini zincirledi. Ağaçlara kendini zincirleyenlerin çoğu kadın direnişçilerden olurken, Kemal Baş isimli yurttaşın gözaltına alındığı kaydedildi.Ağaçtaki köylülerden Funda Baş, “Ağaca kendimizi zincirledik. Aşağıda olanları gözaltına almaya başladılar. İş makineleri çalışmaya başladı ama biz onların önünde duruyoruz. O yüzden bizi buradan indirmeden ilerleyemeyecek. Lütfen herkes sesimizi duysun bize destek olsun” diyerek çağrıda bulundu.

Direnişçilerden Asuman Fazlıoğlu da alanda bulunan diğer köylülerin vadiden zorla çıkarıldığını, kendilerini ağaçlara zincirleyen kadınların ağaçlardan zorla indirilmeye çalışıldığı, fenalaşan köylüler için alana ambulansların geldiği söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da alana gelerek direnişilere destek verdi.


Gözaltına alınan direnişçilerden Ayşe Baş, Pervin Baş, Kemal Baş ve Derya Ekşi hastane kontrolünün ardından emniyete götürülerek ifade verdi. İfade işlemlerinin ardından 4 yurttaş da serbest bırakıldı.

DİRENİŞÇİLER GÖZALTINA ALINDIKLARI ANLARI ANLATTI - VİDEOYARDIM ÇIĞLIĞI: SESİMİZE SES OLUN - VİDEO

Hediye Baş isimli bir direnişçi ise canlı yayın yapamadığından sesini duyurmak için çektiği video ile yardım çağrısında bulundu.

"Sesimizi duyun artık" diye isyan eden direnişçi Hediye Baş "İnternet çekmediği için canlı yayın yapamıyoruz. Lütfen çektiğimiz videoları paylaşın, sesimize ses olun" çağrısında bulundu. Sözlerine devam eden Baş, "Tüm Rize'deki askeri birlikleri buraya dökmüşler sanki İkizdere'de savaş var, savaşmaya gelmişler. Biz halkız halk! Doğayı koruyoruz. Ormanı katledenlere karşı koruyoruz.  Devletimize karşı koruyoruz doğayı. Yaşam alanlarımızı koruyoruz" diye isyan etti. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler