İletişim Başkanlığı'ndan basın kartı yönetmeliği açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında basın kartlarına dair açıklamada bulunmuştu. İletişim Başkanlığı'ndan eleştirelere dair yapılan açıklamada, "Ortada meşru ya da hukuki olmayan herhangi bir uygulama söz konusu değildir" ifadeleri kullanıldı.

14 Ocak 2020 Salı, 23:01
İletişim Başkanlığı'ndan basın kartı yönetmeliği açıklaması
Abone Ol google-news

Son dönemde İletişim Başkanlığı'na yöneltilen basın kartı yönetmeliği eleştirileri, CHP'nin grup toplantısında parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından da gündeme taşındı. CHP liderinin açıklamaları sonrası İletişim Başkanlığı'ndan açıklama geldi.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: 

"Ortada meşru ya da hukuki olmayan herhangi bir uygulama söz konusu değildir. Başvurular, basın kartı yönetmeliği çerçevesinde değerlendirilmekte ve neticelendirilmektedir. İletişim Başkanlığımızın basın kartını kime ne zaman vereceği gibi teknik konuları siyasetin bir parçası haline getirme hevesini anlıyor ancak bununla bir yere varılamayacağını ifade etmek istiyoruz. İletişim Başkanlığı bir yandan da Türkiye'ye yönelik haksız ithamlara, kara propaganda ve dezenformasyon süreçlerine karşı çalışmalar yapmak gibi vazifeyle de yükümlüdür. 

Üzülerek belirtmek isteriz ki zaman zaman bu haksız itham, kara propaganda ve dezenformasyon süreçlerine Türkiye'de siyaset yapan bazı muhalefet aktörleri katkı sunmaktadır. İletişim Başkanlığı olarak medya kuruluşlarının siyasi ya da ideolojik yaklaşımlarını değil kamu yararını gözettiğimizin de açıkça bilinmesini istiyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana tüm uygulamalarımız ve yaklaşımlarımız da bunun açık göstergesidir."

KILIÇDAROĞLU'NDAN BASIN KARTI ELEŞTİRİSİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında basın kartlarına dair açıklamada bulunmuştu.

Anayasa'da basın özgürlüğü maddesi olduğunu vurgulayan CHP lideri, “Basın İlan Kurumu'na diyorlar ki şu gazetelere ilan vermeyeceksin. Birgün'e, Evrensel'e, Cumhuriyet'e ilan vermeyeceksin. Onlar yayınlarını yapacaklar. Bu gazeteler zaman zaman bizi de eleştiriyorlar. Yeni Asya gazetesinde çalışanların basın kartları yenilenmedi neden? Sarayda bir kişi var, ismini anmak istemiyorum. O, bu insanlara yasak getirmiş. Bizler görüşlerini beğenmesek bile, demokrasinin gereği olarak herkesin yazmasını saygıyla karşılayacağız” demişti.