'İlk tetiği sana çektiler...' Taylan Özgür anılıyor

68 kuşağının gençlik önderlerinden Taylan Özgür, katledilişinin 49. yıldönümünde anılıyor.

23 Eylül 2018 Pazar, 14:08
Abone Ol google-news

<video:604418>

1969 yılında İstanbul Beyazıt'ta katledilen ODTÜ öğrencisi Taylan Özgür, ölümünün 49. yılında anılıyor. Sosyal medyadan çok sayıda kullanıcı Taylan Özgür ile ilgili anma paylaşımlarında bulunurken, "#TaylanÖzgür" etiketi gün içinde Twitter gündeminde ilk 10'a girdi.

Taylan Özgür, henüz 21 yaşındayken 23 Eylül 1969 günü İstanbul Üniversitesi Öğrenci Birliği Genel Kurulu’na katılmak için geldiği İstanbul’da arkasından vurularak katledildi. Aradan geçen yaklaşık yarım asra karşın cinayetin failleri yargı önüne çıkarılmadı.

Taylan Özgür, 23 Şubat 1948 yılında doğdu. Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra ODTÜ’ye girdi ve gençlik hareketlerine katılmaya başladı. ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü ve ODTÜ Öğrenci Birliği Denetleme Kurulu üyesi olarak çalışmalar yürüttü. 1969 yılının ocak ayında ODTÜ’de Ankara’ya ABD Büyükelçisi olarak atanan Robert William Komer’in makam arabasının yakılma eylemine katıldı. Eylemden sonra tutuklanan 13 öğrenci arasındaydı ve iki ay kadar tutuklu kaldıktan sonra 12 Mart 1969’da tahliye edildi. 23 Eylül 1969’da Beyazıt Meydanı’nda öldürüldü. ODTÜ Öğrenci Birliği’nin Taylan Özgür’ün ODTÜ Kampusu’nda gömülmesi talebi rektörlük tarafından kabul edilmedi. Bunun üzerine 25 Eylül sabahı cenazesi önce Tandoğan Meydanı’na getirildi, ardından bir kortej halinde Maltepe Camii’ne götürüldü. 6 saat süren törenin ardından Özgür, Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.

Taylan Özgür'ün annesi Cumhuriyet'e bu ilanı vermişti: