İmam hatibe sınır yok

Nüfus şartını kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı, istediği her yere imam hatip lisesi açabilecek. Nerede imam hatip ihtiyacı olduğuna ise valilikler karar verecek.

15 Eylül 2017 Cuma, 20:25
Abone Ol google-news

İmam hatip lisesi açılması için gerekli olan 50 bin nüfus şartını, üç ay önce yayımladığı yönetmelikle 5 bine kadar düşüren ve Türkiye’nin 5’te birini bu okullara mecbur eden Milli Eğitim Bakanlığı, ilgili yönetmelikte dün yaptığı değişiklikle nüfus şartını tamamen kaldırdı. Yapılan değişiklikle bir bölgede imam hatip lisesi ihtiyacı olup olmadığına ilişkin kararın valiliklere bırakılması da dikkat çekti. Yani bakanlığın istediği bölgeye imam hatip lisesi açabilmesi için valilikten teklif gelmesi yeterli olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde üç ay önce yaptığı değişiklikle, imam hatip okullarının açılabilmesi için gerekli olan nüfus şartını 50 binden 5 bine düşürmüştü. Bu değişikliğin ardından Türkiye’deki 191 ilçede yaşayan öğrencilerin imam hatipten başka seçeneği kalmamıştı. İmam hatipleri zorunlu kılan yönetmelik değişikliğine gelen tepkileri ve açılan davaları görmezden gelen bakanlık dün bir adım daha ileri giderek Anadolu imam hatip lisesi açılabilmesi için gerekli olan nüfus şartını tamamen kaldırdı.

Nüfus şartına gizleme

Yönetmelikte, bir ilçede Anadolu lisesi açılabilmesi için 10 bin, fen ve sosyal bilimler lisesi açılabilmesi için büyükşehir ilçelerinde 50 bin, büyükşehir olmayan illerin ilçelerinde ise 20 bin nüfus şartı aranıyordu. Yapılan son değişiklikle bu lise türleri için de nüfus şartını kaldıran bakanlığın bu hamlesi, imam hatiplerin açılması için sağlanan kolaylığı gizleme hamlesi olarak yorumlandı. 3 ay önce yayımlanan yönetmelikte açılması zorlaştırılan güzel sanatlar ya da spor liseleri için gerekli koşullara dokunulmaması ise dikkat çekti.

‘Karar’ valiliğin

Yapılan değişiklikle imam hatip açılmasına ilişkin ihtiyaç kararının valiliklere bırakılması da dikkat çekti. Buna göre, Anadolu imam hatip lisesi, Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, çok programlı Anadolu lisesi ve mesleki eğitim merkezinin kapatılması ihtiyacını da valilikler belirleyecek. Valiliklerin teklifi doğrultusunda işlemler bakanlık tarafından yürütülecek.