'İmamlar neden görev alanı dışında kullanılmaya çalışılıyor?'

CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, imamların, bulundukları mahallenin sorunlarıyla ilgilenme, konferanslar, piknik organizasyonları düzenleme gibi konularda devreye girmesini öngören Diyanet İşleri Başkanlığı'nın başlattığı pilot projeyi TBMM Gündemine taşıdı.

15 Eylül 2010 Çarşamba, 14:37
Abone Ol google-news

CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Ankara, Tekirdağ, Karabük, Amasya ve Elazığ'da pilot uygulamasını başlattığı Diyanet'in Sosyal İçerikli Din Hizmeti projesiyle imamların artık toplumsal yaşamda da etkin rol oynayacağını belirten Topuz, imamların namaz saatleri dışında ev, kahvehane, esnaf, fabrika ziyaretleri gerçekleştireceğini, okula gönderilmeyen çocukların aileleriyle görüşerek aileleri ikna etmeye çalışacağını ifade etti.

İmamların, mahallesinde yaşanan çöp, içme suyu sorunundan piknik organizasyonları düzenleme, fidan dikme programları gibi faaliyetlerde de bulunacağını anlatan Topuz, "İmamlar neden görev alanı dışında kullanılmaya çalışılmaktadır" diye sordu.

Pilot seçilen bölgelerin hangi kriterlere göre seçildiğini de soran Topuz, "Diyanet İşleri Başkanlığı imamlara konferans ve panellere öncülük yapması derken ne amaçlanmaktadır? Camilere siyaseti sokmayan imamlarımızı dini siyasete alet edilmeleri gündeme gelmeyecek midir? Öğrencilere burs ya da başka bir adla halktan para toplatmak imamların saygınlığını zedelemeyecek midir? Burada hangi vakıflara para toplatılmak istenmektedir" sorularının da Başbakan Erdoğan tarafından yanıtlanmasını istedi.