İmamoğlu Diyarbakır'da: Nefesimizin ne kadar daraldığını İstanbul'da hissettik

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Diyarbakır'da açıklamalarda bulundu. Seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyım atamalarıyla ilgili "Nefesimizin ne kadar daraldığını İstanbul'da hissettik" diyen Ekrem İmamoğlu kayyım atamalarına tepki göstererek, "Umarım bu yanlış en kısa zamanda çözülür" diye konuştu.

31 Ağustos 2019 Cumartesi, 12:09
İmamoğlu Diyarbakır'da: Nefesimizin ne kadar daraldığını İstanbul'da hissettik
Abone Ol google-news

<video:1558597>

CHP Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mardin ve Diyarbakır'da görevlerinden alınarak yerlerine kayyım atanan Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı ile bir araya geldi.

"16 Ağustos'ta bir demokrasi depremi yaşandı" diyen Mızraklı, "Toplumun kutuplaşmayı değil gruplaşmayı güçlendirdiği yarınlar için beraber yürüyeceğiz. Buraya gelmeniz bu anlamda bizim için bir ışıktır. Tekrar hoş geldiniz" dedi.

Ardından konuşan İmamoğlu, eşiyle beraber Diyarbakır ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirterek, "Tabi biz buraya daha keyifli gelmek, sizi büyükşehir belediyesinde ziyaret etmek isterdik. Ama nasip olmadı, İnşallah bir daha ki sefere" ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı İmamoğlu, HDP'li Kayapınar Belediye Başkanı'na, AKP tarafından İBB'den indirilen Atatürk portresini hediye etti.

İmamoğlu bu görüşmede şunları kaydetti:

"Hepimizin diyebilmeyi başarmalıyız"

"Ülkemiz hep birlikte zorlukları aşacak. Her zorluk fırsat da doğurabilir. Bunu yaşadık. Biz 31 Mart 23 Haziran'daki süreçte bize yaşatılan, demokrasiye yaşatılan bir nevi darbe ülkeye başka bir fırsat kapısı açtı. Bunu hep birlikte hissettik. Birleşme, buluşma, barışma, tek vücut olma, bir talep doğrultusunda ki Ahmet Bey tam bir tecrübe abidesi. Birçok zorluğu yaşamış bir başkanımız. Kıymetli bir siyaset adamı. Dolayısıyla her zorluğun önümüze bir fırsat koyabileceğini düşünüyorum. Ben şuradaki atmosferi de bir kaynaşma olarak görüyorum. Bu bir siyasi kaynaşma değil, İstanbul'daki 23 Haziran'daki seçim de bir siyasi seçim olmaktan çıkmıştı zaten. Bizim bu kaynaşmayı vicdanda bir buluşmaya, hak, hukuk, adalet arayışında bir buluşmaya dönüştürmemiz lazım. Biz Cumhuriyete, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne çok inanıyoruz. Tümüyle bu kavramların varlığını hem pekiştirmek, kuvvetlendirmek ve var etmek adına da yoğun bir mücadeleyi bir arada vermeliyiz. Gerçekten manevi anlarımız oluyor. Bazen inancımıza, bazen bir mahalledeki birlik beraberliğimize göre, bazen milli bayramlarımızla her anımızı birlikte yaşıyoruz. Hepimizin diyebilmeyi başarmalıyız.

"Bu süreci bir fırsata döndürmeliyiz"

Dün İstanbul'da 30 Ağustos Zafer Bayramı vardı. Hepimizin zaferi' idi. ben ama 1922'de ulusal kurtuluş savaşı verdiğimiz bir sürecin sonrasında bugün 2019 yılında başka bir yorumla bunu karşılıyorum. Bugün o zafer bize başak bir zafere işaret ediyor. Nedir o; hukukun üstünlüğünü, barışı sağlamak huzuru tesis etmek, ileriye aydınlık bakabilmek, akıldan ve bilimden yana insanlar yetiştirebilmektir.Biz birilerinin 'Aldatıldık' dediği günleri daha yakın tarihte yaşadık. Nasıl aldatıldık, nasıl aldattılar bizi? Bir ülke, bir millet, bir devlet nasıl aldatılabilir? Bir devlet aldatılmamalı. Nasıl aldatılmaz? Siz demokrasiyi güçlendirirseniz, hukukun üstünlüğünü bir grubun, bir kesimin eline değil de, devletin varlığının çemberinde onu güçlendirip onu da milli irade ile etrafını güçlendirirseniz orada hiçbir zaman aldatma olmaz. Bu bakımdan biz gerçekten bu süreci bir fırsata döndürmeliyiz.

"Buradaki demokrasi sesini Türkiye'ye duyuruyoruz"

Günler öncesinden düğüne giderken sizi de yanına eklemiştik. Ama böyle bir ziyaret oldu. Biz sizi ziyarete geleceğimizi düşünürken başka bir vesileyle Ahmet Başkanımızla tanışma fırsatımız oldu. Başka bir fırsata döndürmeliyiz. Bu sesimiz gelip Diyarbakır'da Diyarbakırlılara duyurduğumuz bir ses değil. Aslında buradaki demokrasi sesini 16 milyon İstanbulluya, Ege'ye, Rize'ye Karadeniz'e duyuruyoruz. Biz 82 milyonun yaşadığı bu coğrafyada demokrasiyi sağlamalıyız.

Biz asla aldatılmayız. Biz iyi gözle ve gerçekten evrensel değerlerle birbirimize bakıyoruz. Ama evrensel değerler içinde hissetmeyen insanlar, bir kişi, bir grup böyle bir siyasi yapılanmayı bir araçtan öte bir amaca dönüştürenlerin yaptığı hatalar ülkeyi o tür yollara taşıdı. Biz o yollara girmeyiz zaten. O bakımdan burada olmamızın tek sebebi size güç olmak ama daha ötesinde biz aynı yerde görüyoruz kendimizi.

İmamoğlu ciğerci ziyareti - VİDEO

<video:1558597>

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Diyarbakır ziyaretinde ciğer pişirdiği anlar sosyal medyada paylaşıldı. Açıklamalarda bulunan İmamoğlu ''Memleketimizin lezzeti Dünya'nın hiçbir yerinde yok elli ülkeyi gezdim bu kadar güzel insan,lezzet, ilişki, diyalog dünyanın hiçbir yerde yok bunların kıymetini bilip birbirimize sarılacağız'' dedi.

<haber-yatay:1558408,1558464>