IMF'den Merkez Bankası’na bağımsızlık çağrısı

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2019 yılı değerlendirmesinde, Türkiye ekonomisi hakkında dikkat çeken tespitlere yer verdi. Türkiye'nin bütçe açığına dikkat çekilen açıklamada, Merkez Bankası'nın bağımsızlığına vurgu yapıldı.

Yayınlanma: 28.12.2019 - 16:54
Abone Ol google-news

Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetim Kurulu’nun 2019 yılı değerlendirmesinde, Türkiye'ye bir dizi uyarı yapıldı. Raporda, Merkez Bankası'nın şeffaflığının ve bağımsızlığının sağlanmasının önemi vurgulandı. Merkez Bankasının rezervlerinin azaldığına dikkat çekilirken Türkiye ekonomisinin ‘rahatlamaktan çok uzak olduğu’ belirtildi. 

Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunun, uzun süredir yatırımcıları endişelendirdiğine dikkat çekilen açıklamada bütçe açığının giderek arttığı da belirtildi. 

Reuters'in haberine göre kamu harcamalarının azaltılması ile ilgili de öneri yapılan değerlendirmede şöyle denildi: "Son tedbirlerle etkilenen mali uyarıcılar Türk ekonomisinin canlanmasına yardımcı olurken, bütçe açığı dikkat çekici ölçüde artıyor. IMF direktörleri, Türkiye’ye 2020’de daha geniş ve tarafsız mali tutum alması önerisinde bulundu"En Çok Okunan Haberler