İngiltere Fransa'ya Güney Kıbrıs'taki Üssü'nü açıyor

İngiltere, Fransa'ya IŞİD'e karşı hava operasyonlarında kullanabilmesi için Güney Kıbrıs'taki Aktorini Hava Üssü'nü açmayı teklif etti.

23 Kasım 2015 Pazartesi, 12:57İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiltere Parlamentosu'nun IŞİD'e karşı Suriye'de yürütülecek operasyon konusunu bu hafta oylayacağını, Fransa'ya IŞİD'e karşı hava operasyonlarında kullanabilmesi için Güney Kıbrıs'taki Aktorini Hava Üssü'nü açmayı teklif ettiklerini bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Cameron, Elysee Sarayı'nda yaptıkları görüşmenin andından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Hollande, AB'nin sınır kontrolleri konusunda taviz vermemesi, Schengen bölgesi sınırları içerisine terörle bağlantılı kişilerin girişinin engellenmesi gerektiğini söyledi.

Fransa'nın Suriye'de IŞİD'e karşı yürüttüğü operasyonlara değinen Hollande, "DAEŞ'e mümkün olan en büyük zararı vermek için hava saldırıları yoğunlaşacak" ifadelerini kullandı.

Fransa'ya üs desteği

İngiltere Başbakanı Cameron ise IŞİD'i Suriye'de vurmanın önemini anladıklarını belirterek, "İngiltere Parlamentosu IŞİD'e karşı Suriye'de yürütülecek operasyon konusunu bu hafta oylayacak" dedi.

Öte yandan Fransa'nın IŞİD'e yönelik Suriye'deki operasyonuna da destek verdiklerinin altını çizen Cameron, "Fransa'ya Güney Kıbrıs'taki Aktorini Hava Üssü'nü açmayı teklif ettik" diye konuştu.