İnsanlığa sığmaz

Ailenin TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na mektup yazması üzerine CHP'li Tanrıkulu, mahkûmun can güvenliğinin sağlanmasını istedi.

23 Mayıs 2013 Perşembe, 07:24
Abone Ol google-news

Kahramanmaraş Elbistan Cezaevi’nde hükümlü olarak cezasını çeken Emrah Kolcu’nun annesi Sayime Kolcu, oğlunun Elazığ Cezaevi’nde diğer hükümlüler tarafından uyuşturucuya alıştırıldığını ve sonrasında cezaevinde yaşananları anlatmak istediği için sürgün edildiği tüm cezaevlerinde dayak yediğini önü sürdü.

Son dönemde cezaevinde baskının arttığına dikkat çeken anne Kolcu, “Oğlumdan haber alamadığım için Elbistan’a giderek kapalı görüşte bulundum. Gözünün altı tamamen morluk içinde, kafasında kırık ve yaralanmalar vardı. Oğlum 2 Nisan’dan bu yana açlık grevinde. Çocuğumun hayatından endişe ediyorum. Sorumluların cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Ailenin TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na mektup yazması üzerine CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, iddiaları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yazılı olarak yönelterek, Kolcu’nun can güvenliğinin sağlanmasını istedi. Emrah Kolcu, 2007 yılında Elazığ’da işlediği bir suçtan dolayı tutuklanarak cezaevine konuldu. İddiaya göre bu süre içerisinde cezaevinde uyuşturucu ile tanışarak kullanmaya başladı. Cezaevlerinde süren uyuşturucu ticaretini anlatmak istediği için, cezaevi yönetimi ile sorunlar yaşayan Kolcu bu süre içinde sırasıyla Sivas, Erzincan, Erzurum, Bayburt, Trabzon ve Malatya cezaevine sürgün gönderildi.

Sürgün gittiği birçok cezaevinde şiddet gören Emrah Kolcu, geçen günlerde Elbistan Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Burada da gardiyanlar tarafından şiddete mağruz kalan Kolcu’dan haber alamayan ailesi, cezaevine giderek çocukları ile görüştü. Oğlunun göz altında morluk ve kafasında kırıklar olduğunu gören anne Sayime Kolcu, Elbistan Cumhuriyet Savclığı’na başvurarak sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

Oğlunun cezaevinde ağır işkence gördüğünü ve doktorların rapor vermediğini öne süren anne Kolcu, “Oğluma yapılan şiddet alenen görülmesine rağmen doktor rapor dahi vermemiş. Emrah’ın psikolojisinin bozulması amacıyla ‘teras katı’ denilen yerde çırılçıplak 10 gün soğuk suda bekletilerek insanlığa sığmayacak davranışlarda bulunmuşlar” dedi. CHP’li Tanrıkulu da ailenin TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na yazdığı dilekçenin ardından Başbakan Erdoğan’a Emrah Kolcu’nun Alevi olduğu için işkence ve dayağa maruz kalıp kalmadığını sordu.