İnsanlık öldü

Yunan sınır devriyelerinin Meriç Nehri boyunca bekleyişlerini sürdüren göçmenlere yönelik sert müdahalesi dün can aldı. Yunan tarafından açılan ateş sonucu Abu Emad adlı Suriyeli göçmen boğazından vurularak hayatını kaybetti.

03 Mart 2020 Salı, 05:30
İnsanlık öldü
Abone Ol google-news

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, Twitter hesabından olayı yalanlayarak “Türk propagandası” ifadesini kullandı. Öldürülen göçmenin naaşının Enez Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü kaydedildi.

Elçili köyü kıyılarından Yunanistan’a geçmek isteyen, ancak küçük bir adada insan tacirlerince terk edilen göçmenlerin yardımına gelen AFAD ekiplerine de Yunan sınır devriyelerince ateş açıldı. Bölgede bulunan Türk jandarması da basın mensuplarına, olayın tekrarı durumunda kendilerinin de karşı tarafa uyarı ateşi açacaklarını duyurdu.

GAZETECİLER GÖZALTINDA

Öte yandan Türk polisinin de Türk gazetecilerine yönelik tutumunu sertleştirdiği görüldü. AFP’den Yasin Akgül ile Reuters’tan Cansu Alkaya görev yaparken gözaltına alındı. Akgül’ün kamerasındaki tüm görüntülerin polis tarafından silindiği kaydedildi. Mezopotamya Ajansı’ndan İdris Sayılğan ile Naci Kaya da gözaltına alındı. Kaya serbest kalırken Sayılğan tutuklandı, ancak Kaya da daha sonra yeniden gözaltına alındı. Foto muhabirleri Tolga Zengin (Nar Photos), Yusuf Sayman (CAIF) , Bradley Alan Secker (CAIF), Marko Durica (Reuters), Chris Mcgrath (Getty Images), Sedat Suna (EPA), Casper Dalhoff ( JP/Politikens hus), Marie Louise Albers (JP/Politikens hus) da gözaltında. 

YUNANİSTAN: YASADIŞI GİRİŞ YOK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “100 binden fazla göçmen Yunanistan’a geçti” iddiasına Yunanistan’dan yanıt geldi. Sınıra yakın bölgelerdeki Türk gazetecilerin telefonlarına Yunanistan Enformasyon Bakanlığı’nca yollanan İngilizce mesajda, “Yasadışı girişlerin suç olduğu” anımsatılarak Türkiye’den Yunanistan’a göçmen girmediği ileri sürüldü. Sınırda bulunan göçmenlerin çoğunun Afganistanlı ve İranlı olduğu, göçmenler arasında az sayıda Senegalli ve Cezayirlinin de bulunduğu da gözlemlendi.

UMUDUNU YİTİREN DÖNMEK İSTİYOR

Foto muhabiri arkadaşım Kurtuluş Arı ve ulaştırma görevlimiz Mustafa Özeni ile gece geç saatlerde gittiğimiz Elçili köyü yakınlarında karşıya geçmek için bekleyen 50 kişilik bir Afganistanlı grupla karşılaştık. Sınıra gelmek için çok para harcadıklarını söyleyen kafile mensupları, bekledikleri kişilerin gelmemesi üzerine kandırıldıklarını anladıklarını belirterek İstanbul’a döneceklerini söyledi. Çok sayıda göçmenin ise İstanbul’a dönmek için Edirne Otogarı’na gittiği görüldü.