Irak Başbakanı, krizinin çözümü için şartını açıkladı

Irak Başbakanı Abadi, Bağdat'ta bulunan MİT Müsteşarı Fidan ve Sinirlioğlu ile Türkiye'nin Musul'daki askeri varlığını görüştü.

10 Aralık 2015 Perşembe, 23:01
Abone Ol google-news

Sputnik'in haberine göre Irak Başbakanı Haydar El Abadi'nin Bağdat'ta bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Türkiye'nin Musul'daki askeri varlığını görüştüğü bildirildi.

Abadi, Türk heyetine, Türkiye'nin Musul'daki askeri varlığından dolayı yaşanan 'krizin' çözülmesinin, "Türk güçlerinin tamamen Irak topraklarından çekilmesine" bağlı olacağını iletti.

Türk güçlerinin Irak'tan çekilmesinin iki komşu ülke arasında olumlu ilişkilerin gelişmesi, çeşitli alanlarda işbirliği ve koordinasyon sağlayacağı ifade edildi.

IŞİD'LE MÜCADELE

Öte yandan Türk heyetinin, Türkiye'nin Irak'ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğu ve terör örgütü IŞİD ile mücadelesinde yanında olacağını aktardığı kaydedildi.

Türkiye'nin Musul'a asker göndermesinin ardından Ankara-Bağdat hattında gerilim sürerken, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Türkiye'nin Musul'daki askeri varlığıyla ilgili temaslarda bulunmak üzere Irak'ın başkenti Bağdat'a gitmişti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Türkiye'den giden askerlerin muharip olarak değil, eğitimci olarak Musul'a gittiğini belirterek, geri çekilmenin söz konusu olmadığını söylemişti.