İş Sanat’ın yıldızlarla dolu yeni sezonu başlıyor

Hayata geçirdiği yenilikçi projeleriyle dünyaca ünlü isimleri ve ülkemizin sevilen sanatçılarını sahnesinde ağırlayan İş Sanat, 5 Kasım’da 16. sezonuna “merhaba” diyor.

Yayınlanma: 07.10.2015 - 13:39
Abone Ol google-news

Özgün ve zengin programıyla şimdiye kadar yediden yetmişe on binlerce sanatseveri buluşturan, İstanbul’un kültür sanat hayatına renk katan etkinliklerin merkezi olan İş Sanat, bu yıl da dünyaca ünlü sanatçıların yanı sıra ülkemizin sevilen sanatçılarının özgün projelerine ev sahipliği yapacak. İş Sanat, Kasım 2015’te başlayacak ve Mayıs 2016’ya kadar sürecek 16. sezonunda klasik müzikten caza, dünya müziğinden dans gösterilerine, yerli projelerden şiir dinletilerine ve çocuk etkinliklerine uzanan oldukça geniş bir yelpazede, yepyeni projelerle izleyicilerinin karşısına çıkacak. 

Şimdiye kadar gerçekleştirdiği 15 sezonda çok özel programlarla dünyaca ünlü yıldızları izleyicilerle bir araya getirirken, İstanbul’u da kültür sanat alanında uluslararası bir buluşma noktası haline getiren İş Sanat, özgün projeleri ve yenilikçi programıyla kentin önemli kültür sanat mekânlarından biri olmayı sürdürüyor.   

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş, yeni sezon programının tanıtıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, İş Sanat’ın, bünyesinde bulunan Kibele Sanat Galerisi ve konser salonu ile 2000 yılından bu yana 1.200 civarındaki etkinlikle bir milyonu aşkın sanatseveri ağırladığını vurguladı. Akkuş, “İş Sanat’a gösterilen ilgi, sanatseverlerle İş Sanat arasında güçlü bir bağ oluştuğunu kanıtlıyor. Bu bizi hem çok sevindiriyor, hem de gururlandırıyor” dedi.

“Heyecanlı ve iddialıyız”

İş Sanat Sanat Yönetmeni Filiz Ova da geride bırakılan 15 yılda birbirinden değerli yerli sanatçıları, dünyaca ünlü yabancı sanatçı ve orkestraları 600’ü aşkın etkinlikte İstanbullu sanatseverlerle buluşturduklarını ifade ederek, “Kasım ayında başlayacak yeni sezonumuzda sizleri unutamayacağınız özel etkinliklerle buluşturmak için çalıştık. Alışılan İş Sanat kalitesine uygun, zengin bir yelpazede, yeni ve renkli projeler oluşturduk. Heyecanlı ve iddialıyız” diye konuştu.
Sanat tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği yeni sezon, 5 Kasım’da, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar serisindeki üstün performanslarıyla hafızalara kazınan genç sanatçılar Hande Küden (keman), Poyraz Baltacıgil (çello) ve Ferhat Can Büyük’ün (piyano) vereceği açılış konseri ile başlayacak.
 
Biletler 8 Ekim’de satışta; konserler bu yıldan itibaren saat 20.30’da

Klasik müzik ve caz konserleri ile dans gösterilerinin biletleri, 8 Ekim Perşembe günü saat 10.00’da satışa sunulacak. Ayrıca kasım ayı etkinliklerinin biletleri de aynı günden itibaren satın alınabilecek. Her yıl olduğu gibi dünya müziği konserleri, yerli projeler ve çocuk etkinlikleri aylık olarak satılacak. Bu sezon İş Sanat etkinlikleri, izleyicilerden gelen talep doğrultusunda yarım saat ötelenerek 20.30’da başlatılacak. Çocuk etkinliklerinin saati ise değişmedi, 15.00 olarak devam ediyor.

Klasik müziğin devlerinin ortak adresi yine İş Sanat  

Dünyanın en köklü ve prestijli orkestraları ile müzik dünyasının efsane solistleri İş Sanat’ta bir araya gelmeye devam ediyor.

·         Geçtiğimiz yıllarda yine İş Sanat sahnesinde verdiği konserle sanatseverleri büyüleyen ödüllü kontrtenor Andreas Scholl ve New York Times’ın “olağanüstü bir yetenek” övgüsüyle yücelttiği, günümüzün en değerli kontrtenorlarından Iestyn Davies, ilham verici yorumlarıyla tanınan ve dünyanın en iyi oda orkestraları arasında gösterilen The English Concert eşliğinde 17 Kasım, Salı akşamı muhteşem bir barok ziyafeti sunacak. Konserin şefliğini Barok repertuvarının usta şefi Harry Bicket üstleniyor. 
·         Barok, klasik ve romantik dönem müziklerini enerjik icralara dönüştüren, 2010 Echo Klassik ödüllü topluluk Staatskapelle Dresden Solistleri, klasik trompetin en başarılı genç virtüözlerinden Grammy ödüllü Tine Thing Helseth ile 1 Aralık, Salı akşamı İş Sanat sahnesinde buluşacak. Konserin şefliğini Helmut Branny üstleniyor. 
·         Klasik müziğin en parlak genç yıldızları arasında yer alan keman virtüözü Charlie Siem, 10 Aralık, Perşembe akşamı Avrupa’nın en köklü oda topluluklarından biri olan Camerata Salzburg ile sahne alacak. 
·         Esprili ve sıra dışı sahne şovuyla Rainer Hersch yönetimindeki Johann Strauss Orkestrası, İngiliz soprano Samantha Hay eşliğinde 2016 özel programıyla birbirinden romantik valsler ve eğlenceli polkalarını yeni yıl konserinde seslendirecek. Enfes dans ve kostümlerin muhteşem bir icrayla bir araya geleceği neşe dolu performansı geçen yıl kaçırıp bu kez kaçırmak istemeyenler 5 Ocak, Salı akşamını ajandalarına şimdiden not edebilirler. 
·         Günümüzün Rönesans kadını olarak tarif edilen ve cesur yorumlarıyla klasik müzik dünyasında çığır açan piyanist Hélène Grimaud, İsviçre’nin köklü senfonik topluluklarından Basel Oda Orkestrası eşliğinde 19 Ocak, Salı akşamı Bach ve Mozart’tan eserler seslendirecek. 


·         İsmi duayen piyano virtüözlerinin başında anılan Martha Argerich, 1979 yılında kemanın tartışmasız en büyük virtüözlerinden Gidon Kremer tarafından kurulan oda topluluğu Kremerata Baltica ile 5 Şubat, Cuma akşamı bir araya gelecek. 
Klasik müzik dünyasının aranan isimleri ile tanınmış müzisyen ve orkestralar İş Sanat’ın bu sezondaki ilkleri arasında yerlerini alıyor. 
·         2007 Kraliçe Elizabeth Yarışması’nda aldığı birincilik, 2009 tarihli ilk albümü ve 2012 çıkışlı Ravel kaydıyla kazandığı Diapasond’Or ödülüyle dikkatleri üzerinde toplayan Rus piyanist Anna Vinnitskaya, 1982 yılında La Scala orkestrasının müzisyenlerinden kurulan Cameristi della Scala ile 11 Şubat, Perşembe akşamı muhteşem bir müzikal işbirliğine imza atacak. 
·         Tüm önemli opera, konser salonları ve festivallerde yıllardır nefes kesen yorumlarının yanı sıra, geniş bir skalada gerçekleştirdiği türler arası iş birlikleri ve farklı tarzlara olan yatkınlığıyla bilinen İsveçli yıldız mezzo-soprano Anne Sofie von Otter, zengin diskografisi ve dönem müziklerini kusursuz icrasıyla bilinen Les Musiciens de Louvre eşliğinde sahne alacak. 23 Şubat, Salı akşamı gerçekleşecek konserin şefliğini ise Thibault Noally üstlenecek. 
·         Doğallığı ve yeteneği ile büyük beğeni toplayan Baiba Skride, kardeşi ve uzun soluklu duo partneri piyanist Lauma Skride ile genç yaşına rağmen klasik müzik dünyasının efsaneleri arasına girmeye aday çellist Daniel Müller Schott, 8 Mart, Salı akşamı enfes bir oda müziği şöleni sunacak. 
·         New York Times’ın “maceracı ve göz kamaştırıcı” diye yorumladığı, dünya çapında orkestralar ve ünlü şeflerle verdiği konserlerle övgü toplayan İngiliz keman virtüözü Daniel Hope, Fransa’nın önde gelen oda müziği topluluklarından Orchestre de Chambre de Paris eşliğinde 17 Mart, Perşembe akşamı İş Sanat’a ilk kez konuk olacak. 
·         İki asırlık  geçmişiyle İsviçre’nin en köklü senfonik topluluğu olan Luzern Senfoni Orkestrası, Norveç’in klasik müzik dünyasına armağanı usta çellist Truls Mork ve kendine özgü doğal bir tınıya sahip genç kemancı Vilde Frang ile 22 Nisan, Cuma akşamı aynı sahnede buluşacak. Gecede topluluğu şef James Gaffigan yönetecek.
·         Klasik müzik serisinin son konserinde heyecan verici programlarıyla uluslararası nam salan Scottish Ensemble star kemancı Nicola Benedetti’ye eşlik edecek. 5 Mayıs, Perşembe akşamı gerçekleşecek konserde, Vivaldi’nin Dört Mevsim’nin yanı sıra Çaykovski’nin Souvenir de Florence ve Mevsimler’inden oda orkestrası için düzenlenen seçili eserlerle İstanbullu müzikseverleri büyülemeye hazırlanıyor.

Şimdi arkanıza yaslanın ve kendinizi cazın ritmine bırakın!

İş Sanat’ta caz serisi, İstanbullu cazkolikleri yediden yetmişe caz dünyasının efsane isimleri ile şahane bir sezon geçirmeye davet ediyor.

·         Güney Afrika’nın duayen piyanisti, müzik kariyeri yarım yüzyılı aşan 81 yaşındaki efsane Abdullah Ibrahim, Japon kültürüne duyduğu cazibenin bir yansıması olan 2013 çıkışlı albümü Mukashi’yi 27 Kasım, Cuma akşamı müzikseverlerle paylaşacak.
·         Yüzyılın en etkileyici yüz basçısından biri olarak gösterilen ve Türkiye’deki caz severlerin beğeniyle takip ettiği Avishai Cohen, İstanbul Opera Orkestrası Yaylı Sazlar Solistleri ile çıktığı ‘Avishai Cohen’le Bir Akşam’ dünya turnesinin İstanbul molasını 22 Ocak, Cuma akşamı İş Sanat’ta verecek.
·         2010 yılında Thelonious Monk Uluslararası Caz Yarışması’ndan birincilik ödülüyle ayrılan ve Woman Child albümü ile kariyerine hızlı bir giriş yapan Cécile McLorin Salvant’ın canlı performansına tanıklık etmek isteyenler 15 Mart, Salı akşamı İş Sanat’ta yerlerini alsınlar.
·         Caz tarihin tartışmasız en büyük davulcularından Jack DeJohnette ustalığını bu kez siyah beyaz tuşların başına geçerek konuşturacak. Grammy ödüllü usta müzisyen sıcacık melodilerden oluşan bir dinleti ile 28 Nisan, Perşembe akşamı İş Sanat’ı onurlandıracak.

·         Carlos Santana’nın “gerçek bir uluslararası değer” diyerek hayranlığını ifade ettiği efsanevi saksafoncu Charles Lloyd, uzun soluklu partnerlerinden piyanist Jason Moran ile İş Sanat sahnesinde 13 Mayıs, Cuma akşamı çok özel bir duo konsere imza atacak.
İş Sanat’ta dünya müziği yine kıpır kıpır
Dünyanın dört bir yanından dünya müziğinin en iyi örneklerini İş Sanat sahnesinde izlemeye bu sezon da devam edeceksiniz.
·         Türkiye’deki müzikseverlerin Pink Martini’nin solisti olarak tanıdığı Storm Large,American Songbook klasiklerinden Broadway’in en gözde aşk şarkılarını ve rock müziğin hafızalardan silinmeyen klasiklerini kendine has renkli yorumuyla seslendirdiği ilk solo albümü La Bonheure ile İş Sanat’ta 15 Aralık, Salı günü yer yerinden oynayacak.    
·         Buika, Eva Yerbabuena, Juan Gómez Chicuelo gibi isimlerle yaptığı müzikal işbirlikleriyle gittiği her ülkede beğeniyle takip edilen, her konseri büyük ses getiren Miguel Poveda, Flamenko’nun tutku dolu melodilerini 25 Şubat, Perşembe akşamı İş Sanat sahnesine taşıyacak. 
·         İran doğumlu sanatçı Rita Yahan-Faruz, hayranı olduğu İstanbul’da, Fars kültürünün mistik tınılarının batı ezgileriyle harmanlandığı şarkılarını 12 Nisan, Salı akşamı İş Sanat izleyicileri için seslendirecek.
 
Dansın hası çift gösterim ile İş Sanat’ta

Modern dansın Picasso’su kabul edilen ve yarım asrı aşan kariyeri boyunca sayısız sanatçıya ilham olan vizyoner koreograf Martha Graham’ın 1926 yılında kurduğu Martha Graham Dance Company, izleyenleri soluksuz bırakacak iki gecelik özel performanslarla 20 Kasım Cuma ve 21 Kasım Cumartesi akşamları 90. yıl özel turneleri kapsamında bir kez daha İş Sanat sahnesinde olacak.


Birbirinden özgün kaçırılmayacak yerli projeler

İş Sanat, her zevke hitap eden programında Türkiye’nin en sevilen sanatçılarını özgün projelerde buluşturuyor.
·         Özgün yorumuyla Kubat  ve Klarnetin duygulu nefesi Hüsnü Şenlendirici ile MIDEM ve Diapason d’Or gibi saygın ödüllerin sahibi, duayen piyanistlerimizden Hüseyin Sermet ve ülkemizi dünya çapındaki orkestralarda başarıyla temsil eden yetenekli kontrbas sanatçımız Fora Baltacıgil, 22 Aralık, Salı akşamı Virtü-Öz Türküler projesiyle İş Sanat sahnesinde buluşacak.
·         İş Sanat, 26 Ocak, Salı akşamı halk müziğimizin en sevilen yorumcularından Kardeş Türküler ile pop müziğin güçlü sesi Candan Erçetin’in Rumeli’den Ege’ye seslendirecekleri  şarkılarla zengin bir Türkiye mozaiğine sahne olacak.
·         Enerjik sahne performansı ve dillerden düşmeyen şarkılarıyla yediden yetmişe herkesin sevgisini kazanan Kenan Doğulu, bu kez bambaşka bir projeyle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
·         Başarılı yönetmen Çağan Irmak’ın kendi ve sürpriz sanatçıların sesinden dinleyeceğimiz film müzikleriyle hazırladığı özel projesi İş Sanat’ta hayat buluyor. Çağan Irmak’ın beyazperdedeki başarısının yanı sıra müzikal yeteneğine de tanıklık etmek isteyenler, İş Sanat’ın Mart programına bakmadan başkasına randevu vermesin.

·         Şair, yazar, tiyatrocu, araştırmacı… Türk halkının gönlünde taht kurmuş sanatçı Sunay Akın, Çanakkale Öyküler ve Türküler projesiyle mart ayında İş Sanat’a konuk oluyor. Sevilen sanatçının yorumcu ve besteci Onur Akın ile hazırladığı konsere, birçok seçkin yorumcu eşlik edecek.
·         Türk Sanat Müziği’nin zarif sesi Emel Sayın ve Halk müziğinin en önemli bağlama ustası Erkan Oğur, Kerkük asıllı tenor Ali İhsan Ekber de özenle hazırladıkları repertuvar ve sürpriz konuklarla İş Sanat’tın 16. sezonun damgasını vuracak yerli sanatçılar arasında yer alıyor.
Sözcükler ve notalar, şiir dinletilerinde ruhunuza dokunacak
Şiir ve hikâye tutkunlarının yıllardır büyük bir ilgiyle takip ettiği, müzikle edebiyatın iç içe geçtiği dinleti serisi yepyeni düzenlemeler ile 16. sezonda da sürecek.
·       Seri 9 Kasım Pazartesi, İstanbul şairi, Garip akımının öncüsü Orhan Veli’nin şiirleri ile başlayacak.
·      7 Aralık, Pazartesi akşamı Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önde gelen kalemlerinden Haldun Taner doğumunun 100. yılında en sevilen hikâyelerinden oluşan yepyeni dinletiyle anılacak.
·      İstanbullu edebiyat tutkunlarının heyecanla beklediği Nazım Hikmet şiir dinletisi, Memleketimden İnsan Manzaraları ile yepyeni bir dinleti olarak 11 Ocak, Pazartesi ilk kez seyirciyle buluşacak.
·      İlgiyle takip edilen seri 15 Şubat, Pazartesi akşamı usta şairlerin eserlerinden seçilen Aşk Şiirleri ile devam edecek.  
·      Modern hikâyemizin kurucularından Sait Faik, 7 Mart, Pazartesi hikâyeleriyle sahnede hayat bulacak.
·      Serinin son şiirleri ise 25 Nisan, Pazartesi akşamı Cemal Süreya’nın kaleminden çıkanlar olacak.

Çocuk oyunları ile masallar diyarına yolculuk

İş Sanat, her yaşa hitap eden çeşitlilikteki programını hazırlarken geleceğin sanatseverlerini de unutmayarak miniklerin kalbini bu yıl yepyeni bir masal projesiyle kazanacak.

·         30 Ocak Cumartesi ve 31 Ocak Pazar ilk kez izleyicilerle buluşacak olan Dilek Ağacı isimli gösteride şarkıları ve renkli sahne kostümleri ile Nil Karaibrahimgil, çocukları masalların büyülü dünyasına davet eden Judith Liberman ile aynı sahnede buluşacak.
·         Geleneksel kültürümüzün ve Anadolu halk masallarının en sevilen karakterlerinden biri olan Keloğlan, Işıl Kasapoğlu’nun yönetmenliğinde İş Sanat sahnesinde şarkılar eşliğinde yine sıra dışı bir yorumla hayat bulacak.
·         Murat Göksu’nun hazırladığı Sahne Denilen Büyülü Kutu ise İş Sanat’ın çocuklar için sunduğu bir diğer özel etkinlik. Müzikli oyunda minik sanatseverler, bir tiyatro oyununu sahneye koymanın sırlarını öğrenirken büyülü kutunun içinden çıkacak müzikal sürprizlerle eğlenceye doyacak.

Parlayan Yıldızlar performansları sonrası Meriç Soylu Ödülü ile taçlanacak

Genç müzisyenlerin yoğun ilgileri sonucunda İş Sanat çatısı altında, bu sezon yine altı parlayan yıldızın konseri Milli Reasürans’ta gerçekleştirilecek. Yeni sezonun Parlayan Yıldızlar’ı kasım ayında açıklanacak. Parlayan Yıldızlar serisinin en parlak yıldızına, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Soylu Ailesi tarafından Meriç Soylu ödülü verilecek. Genç yaşta kaybettiğimiz İş Sanat Yönetmeni Meriç Soylu’nun anısına verilen ödülün sahibi, sezon boyunca Parlayan Yıldızlar konserinde sahne alacak müzisyenler arasından seçilecek.

Biz programımızı yaptık, şimdi sıra sizde!

Her sene olduğu gibi sezonun tüm klasik müzik, caz konserleri ve dans gösterileri indirimli olarak satışa sunuluyor. İzleyicilerin paketlerini kendilerinin oluşturmasına da imkân sağlanıyor; 5 etkinliğe bilet alan izleyicilere %10, 10 etkinliğe bilet alan izleyicilere %15, 15 etkinliğe bilet alan izleyicilere %20 indirim yapılıyor. Müdavimlerinin ilgiyle takip ettiği konserlerin biletleri, İş Sanat Ana Gişesi’nden ve Biletix üzerinden 8 Ekim’den itibaren temin edilebiliyor.
www.issanat.com.tr
https://www.youtube.com/user/issanatsm/ / https://play.spotify.com/user/issanat
https://www.facebook.com/issanat  / https://twitter.com/issanat
 
 
Bilgi için:
Lobby-PR
Işıl Gerek / Tel: 0212 284 6363 / Cep: 0533 721 09 93 /  [email protected]
Gül Mumcu Mutlay / Tel: 0212 284 6363 / Cep: 0532 251 83 30 / [email protected]
Çağan Koç / Tel: 0212 284 6363 / Cep: 0530 416 95 08 / [email protected]
 
Satış noktaları          
İş Sanat Ana Gişe - 0212 316 10 83
Biletix – 0216 556 98 00www.biletix.com


En Çok Okunan Haberler