'IŞİD kafa kopardı, kadınları kaçırdı'

Musul'un Sincar (Şengal) İlçesi'ni ele geçiren IŞİD'ten kaçarak geldikleri Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde deprem konutları ve çadırları yerleştirilen Ezidiler, yaşadıklarını anlattı.

Yayınlanma: 09.08.2014 - 18:39
Abone Ol google-news

Irak'ta Musul'dan sonra Şengal'i de ele geçiren Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) örgütünün katliamlarından kaçanların barınması için Şırnak'ın Silopi İlçesinde Belediye tarafından çadırkent kurulması çalışmalarına başlandı. İlk etapta kurulan 2 çadıra yerleştirilen Ezidi aileler, Irak'ta kalan yakınlarının durumundan endişe ediyor.

Irak'a sınır olan Şırnak’ın Silopi ilçesinde IŞİD'in saldırılarından kaçan Ezidilerin sayısının artması üzerine Silopi Belediyesi de önlemler almaya başladı. Silopi’de belediye tarafından deprem konutlarının yanında ilk aşamada kurulan 2 büyük çadıra Ezidiler yerleştirilirken, 4 ayrı çadırın kurulmasına da başlandı. Belediye tarafından oluşturulan yardım komisyonları ile Ezidilerin sorunları çözümlenmeye çalışılıyor. Deprem konutlar dışında birçok Ezidi ailesi, ilçe ve köylerde evlere yerleştirildi.

 

ÇADIRLARDA YAŞAM HIZLI BAŞLADI

Çadırlara yerleşen Ezidi aileler ise ortama hızla alışmaya başladı. Kadınlar, gündelik işlerden olan bulaşık ve çamaşırlarını çadırların yanlarındaki su depolarında yıkarken, erkekler ve çocuklar çadır içerisinde dinlenmeyi ve oynamayı tercih ediyor. Deprem konutlarında ise değişen bir şey yok. Konutlara yerleşen aileler zamanın büyük bir bölümünü kapı önünde oturarak geçiriyor. Irak’ta yaşanan gelişmelerden ise cep telefonları ve konutlarda görevli yetkililerden bilgi alıyor.

Kurulan çadırlara yeni yerleşen Ezidi ailelerden Sait Zuzar, Irak’ın Dohuk kenti bağlı Şeyhan bölgesinden geldiğini söyledi. Şeyhan’dan kendi imkanlarıyla kaçtıklarını ifade eden Sait Zuzar, "Oralarda binlerce Ezidi mahsur kaldı. Çoğu dağa kaçmak zorunda kaldı. Dağa kaçanların çoğu açlık ve susuzluktan dolayı hayatlarını kaybettiler. Biz de bir sürü akrabamızı geride bıraktık, çoğunun nerde olduklarından haberimiz bile yok. Şu an diğer tarafta buralara gelmek isteyen binlerce insan var. Bunların buraya gelmesi yetkililerin bir şeyler yapmaları gerekiyor" dedi.

 

SİLOPİ'YE 400 EZİDİ GELDİ

Ezidilerin sayılarının her geçen gün arttığını belirten Silopi Belediye Başkanı Seyfettin Aydemir, "Şu an 400’e yakın insan var. Konutlar doldu. Şu an çadır kurma çalışması var. Silopi Belediyesi, Görümlü ve Başverimli Belde belediyelerine ait çadırları getirdik. Acil ihtiyaçların karşılanması noktasında arkadaşlarımız yoğun bir çalışma içerisindedirler. Buradaki sayı giderek artıyor. 400’e yakını burada, yüzlercesini de mahallelerde yerleştirmeye çalışıyoruz. İhtiyaçları karşılamaya çalışıyoruz. Şu an 2 kurulu çadırımız var. Toplam 6 çadır kurmayı planlıyoruz. Silopi halkına teşekkür ediyoruz. Sivil toplum ve halk elinden geleni yapmaya çalışıyor. Yeme içme ihtiyaçları yurtsever insanlarımız, İşadamlarımız karşılıyor" dedi.

Ezidilerin ihtiyaçlarına göre çeşitli komisyonlar kurduklarını ifade eden Aydemir, "Denetleme komisyonu, ihtiyaç tespit komisyonu, hukuk ve sağlık komisyonlarımız var. Sağlık komisyonumuzca Şırnak ve Cizre Belediyesinden gelen sağlık ekiplerimiz burada sağlık taraması yaptı. Ambulanslarımız burada hazır bekliyor. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ama bu sayı arttığı zamanda sadece Silopi halkının, sivil toplum örgütlerinin ve Silopi Belediyesi’nin yapacağı bir iş değil" diye konuştu.

 

KAFA KOPARDILAR, KADINLARI KAÇIRDILAR

IŞİD’in saldırması ile birlikte hızla yaşadıkları yerleri terk ettiklerini ifade eden Ezidiler, zor şartlar altında kilometrelerce yol kat ederek Türkiye’ye sığındıklarını dile getirdi.

Silopi’deki çadıra yerleşen Sait Belek, "Çocuklar açlıktan öldüler. Şengal'de yaşayan Ezidiler kaçtılar. Kalan 1000’e yakın Ezidi'yi kurtarmak için helikopterler gönderildi. Gece saat 03.00’te IŞİD’in saldırısına uğradık. Biz mazlum insanlarız. Suçsuz yere öldürüldüler. Rabia yönünden de bize saldırdılar. Her yerden saldırdılar. Türbelerimize saldırdılar, yıktılar. Şengal'den kaçarken yolda ölenlerimizi kendi imkanlarımız ile defnettik. Erkek ve çocukları öldürüp kadınlarımızı götürdüler. IŞİD ağır silahlar ile gelince peşmergeler kaçtı. Çatışmadan kaçtık. Silopi’ye sığındık. Buradaki halk bizimle ilgilendiler. Kadrimizi tuttular. Hastalarımızı tedavi edip ilaç verdiler. Yatacak yer temin ettiler" dedi.

 

'ÇOCUKLAR OTLARDAN ZEHİRLENDİ'

Yaser Güver, Peşmergelerin kaçmasından sonra YPG'nin kendilerini koruma altına aldığını belirterek, "Şengal'deki çatışmadan kaçan bazı çocuklar aç kalınca yedikleri otlardan zehirlendiklerini öğrendik. Biz öyle bir sıkıntı ile karşılaşmadık. Aç karnına yol aldık. Çok zorluk çektik. Yaklaşık 10 saat boyunca yol yürüdük" dedi.

Türkiye’ye sığındıktan sonra yakınları ile telefon ile görüşen Elyas Haci, "IŞİD saldırısından yaya olarak kaçarken yol kenarında 6 çocuğun susuzluktan öldüğünü gördük. Buraya geldikten sonra ablama telefon açtım orada bulunan YPG güçleri tarafından kendilerine yemek getirildiğini söyledi. Helikopterlerden gıda paketlerinin geldiğini ve Rojava bölgesinden de bazı yardımların kendilerine ulaştığını dile getirdi. Türk gümrüğüne yakın bölgede bekleyen akrabalarımız pasaportları olmadığı için buraya gelemiyorlar. Akrabalarımıza kavuşmamız için Almanya, Fransa, Rusya ve Türkiye’den yardım bekliyoruz. Zaho da tehlike altındadır. Biz akrabalarımızın da buraya gelmesini istiyoruz. Birlikte olmak istiyoruz" dedi.

Akrabaların Irak’ın Zaho kentinde beklediğini ifade eden Hayat Yezdi, "Hududun diğer tarafından bekleyen akrabalarımız var. Kocam, 4 gelinim, oğlum ve 6 torunum karşı taraftalar buraya gelemiyorlar" dedi.

Silopi’de çadırda yaşamlarına devam eden Ezidilerden Fatma Sait Ahmet, "Şengal Dağı'nda zehirlenenler arasında kuzenlerim ve komşularım vardı. IŞİD örgütü komşularımızdan birinin kafasını kopardı. Eşini de götürdüler. Olanları görümcem görüp bize anlattı. Babaları ise çatışma anında kaçarak kurtulmuş. Biz korkudan yeme içmeyi unuttuk. Tek amacımız canımızı kurtarmak ve IŞİD’ten kurtulup güvenli bir yere yerleşmekti. Bu acıları sizin aracılığınız ile anlatıyorum. Çok acılar çektik. Taşların üzerinde uyuduğumuz zamanlar oldu. Cebimizde tek kuruş bile yok. Zaho’ya geldik. Süleymaniye’de ağabeyim eşi ile görüştük. Buraya geçebilmek için para yolladı. O parayla araç kiralayıp buraya geçebildik. Türkiye hududuna girdiğimiz zaman rahat bir nefes aldık. Burada bizimle bayağı bir ilgilendiler. Kendimizi evimizde hissettik" dedi.

Almanya’dan gelen ve Irak’a geçecek olan Ezidi bir grup Silopi’deki konutları ziyaret etti. Ezidiler orada yaşadıkları durumu gözyaşları ile anlattı.


En Çok Okunan Haberler