İsmail Kahraman, toplantıyı Ahmet ve Mehmet Altan'ın babası Çetin Altan'ın sözüyle başlattı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yeni yasama yılı basın toplantısınını "Ne diyordu Çetin Altan enseyi karartmak yok. Daha iyiye daha güzele gideceğiz" sözleriyle başlattı.

27 Eylül 2016 Salı, 11:34
Abone Ol google-news

TBMM Başkanı İsmail Kahraman yeni yasamı yılı değerlendirme toplantısını, gazeteci- yazar Çetin Altan’ın sözleriyle başlattı. Kahraman, “Ne diyordu Çetin Altan enseyi karartmak yok. Daha iyiye daha güzele gideceğiz” sözleriyle açarak sürpriz yaptı.  Ancak, Çetin Altan için bir anma sözü kullanmadı. Çetin Altan'ın iki oğlu Mehmet ve Ahmet Altan da geçen hafta tutuklanmıştı.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 26.Dönem 1.Yasama yılı Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada "Seçimler zamanında yapılmalı, ikide bir "erken seçim yapılsın" denmemeli" dedi. Kahraman, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği 'yedek milletvekilliği' için "Teklif ortaya çıktığında incelenir ve karar alınır. Bu siyasi partileri ilgilendiren bir konu. Yedek vekillik dünyanın birçok yerinde var. Yeni bir şey değil. Olabilir." dedi.

BYLOCK KULLANAN MİLLETVEKİLLERİ

Kahraman, 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağına operasyon yapılmasına ve FETÖ üyelerinin iletişim kurduğu Bylock programını kullanan milletvekillerinin anımsatılması üzerine "Fetullahçı ayıklanma devam ediyor. Maske takmış bir insanın uzun yıllar meydana getirdiği yapı, ona inandı. Maalesef bir meczupla karşı karşıyayız. Ayıklama kendiliğinden oluyor. Bünye reddediyor zaten İyi niyetle yola çıkmış olanlar ayrı. Bütün bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan tabloya rağmen devam edenleri toplum bir tarafa itecektir. Siyaset kurumları, askeriye, yargı, eğitim buna dahildir. Bütün işlemler muhakkak adaletle yapılacaktır" dedi.

DARBENİN SİYASİ AYAĞI

Konuşmasında yeni anayasa vurgusu yapan İsmail Kahraman, bir gazetecinin 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağına henüz operasyon yapılmadığını anımsatması üzerine şöyle konuştu: "Fetullahçı ayıklanma devam ediyor. 8 Kanun Hükmünde Kararname var OHAL çerçevesinde çıkarılan. Bunlar tasfiye ediliyor. Kurumlar kendi içinde tasfiyelerini yapıyorlar. İllerde yanlış yapılmış ise düzeltilmesi konusunda çalışmalar yapılıyor. Başbakanımızın ifadesiyle sapla samanı karıştırmayacağız. Hakikaten öyle olunması lazım. Kişinin hakkı hukuku bir tarafta devletin bekası ve geleceği var. Bu iyi dengelenmeli."

Kahraman FETÖ üyelerinin iletişim kurduğu Bylock programını kullanan milletvekillerinin listesinin kendisine gelip gelmediğinin sorulması üzerine “Hepimizin gözü önünde cereyan eden hadise sıkıntı verecek üzüntü verecek bir hadiseydi. Maske takmış bir insanın uzun yıllar meydana getirdiği yapı, ona inandı. Maalesef bir meczupla karşı karşıyayız. Ayıklama kendiliğinden oluyor. Bünye reddediyor zaten. İyi niyetle yola çıkmış olanlar ayrı. Bütün bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan tabloya rağmen devam edenleri toplum bir tarafa itecektir. Siyaset kurumları, askeriye, yargı, eğitim buna dahildir. Bu böyle olmaktadır her sahada. Bütün işlemler muhakkak adaletle yapılacaktır. Hukuk devletin adaletin temelidir. Hz. Ömer'in dediği gibi 'Adalet mülkün temelidir' “diye konuştu.