İstanbul fırtına ve sele teslim... Yağış ve dolu hayatı felç etti

İstanbul'da Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından beklenen şiddetli yağmur doluyla birlikte etkisini göstermeye başladı. Şiddetli yağış nedeniyle Kurtuluş'ta mezarlık duvarı çöktü, Kağıthane'de yıldırımın isabet etmesi sonucu bir binada yangın çıktı. Avrasya Tüneli trafiğe kapatılırken toplu ulaşım araçlarının seferlerinde aksamalar meydana geldi.

27 Temmuz 2017 Perşembe, 18:23
Abone Ol google-news

<video:790754>

 

İstanbul'da şiddetli sağanak, fırtına ve dolu hayatı felç etti. Sağanak sonrası pek çok noktayı su bastı, trafik felç oldu, vatandaşlar yollarda kaldı. Yağış nedeniyle hava ve deniz ulaşımı da olumsuz etkilendi.

Bazı noktalarda diz boyu su birikintisi oluştu. Cep telefonlarının zaman zaman çekmediği, bazı noktalarda elektrik kesintileri yaşandığı görüldü. İstanbul'da etkili olan şiddetli yağış, E-5 Silivri yönünde trafiği durdurdu. Metro seferleri de iptal edildi.

<video:790861>

İstanbul'da Marmaray seferleri durduruldu

Marmaray'ın internet sitesinde, seferlerin geçici olarak durdurulduğu  duyuruldu. Marmaray hattının duraklarından Ayrılık Çeşmesi'nde yağmur suları tren raylarına aktı

E-5 SULAR ALTINDA

İstanbul'da akşam saatlerinde etkili olan şiddetli yağış nedeniyle E-5 karayolunu bir anda su bastı. Araçlar su basan yolda ilerlemekte güçlük çekti.

METROYU YİNE SU BASTI

Yenikapı-Havalimani metrosu alarma geçti. Vatman her durakta "Sayın yolcular lütfen acele edin. Aracı acil çıkarmam lazım" anonsu yapıldı. Yenikapı'dan Bayrampaşa'ya kadar olan bölüm su altında kaldı. Yenikapı-Atatürk Havalimanı metro seferleri durduruldu.

KÖPRÜDE TRAFİK DURDU

Şiddetli yağış nedeniyle köprüde trafik geçici olarak durdu. Yaklaşık 15 dakika sonra trafik ağır biçimde işlemeye başladı. 

<video:790747>

DURAKLARA SIĞINDILAR

Aniden başlayan şiddetli dolu yağışı sokaktaki yurttaşlar arasında paniğe neden oldu. Mecidiyeköy'de bir anda bastıran doludan kaçanlar metrobüs ve metro duraklarına sığındı.

AVRASYA TÜNELİ KAPATILDI

Deniz ulaşımında aksaklıklar sürerken, bazı vapurlar denizin ortasında kaldı. Avrasya Tüneli ise trafiğe kapatıldı. Yağmurun etisinin geçmesinin ardından trafik tek taraflı olarak ilerlemeye başladı.

Avrasya Tüneli İşletmesi'nden açıklama

Avrasya Tüneli,İstanbul'daki şiddetli yağış sonrası trafiğe kapatılmıştı. Tünel işletmecilerinden yapılan açıklamada, "Bugün gerçekleşen yoğun yağış ve fırtına sırasında tünel içerisindeki araçların kötü hava şartlarında dışarıya çıkamaması ve Avrasya Tüneli’ne sığınması sebebiyle tünel Avrupa-Asya yönünde 17 dakika, Asya-Avrupa yönünde ise 11 dakika boyunca geçici olarak kapatılmıştır. Avrasya Tüneli’nde şu anda tüm sistemler çalışmaktadır.Asya yakasında tünel girişine bağlanan D100 Karayolu’nda ise kısmi su birikintisi oluşmuş olup Asya-Avrupa istikameti tünel girişini engellemektedir. İSKİ ekipleri suyun tahliye edilmesi yönünde çalışmalara devam etmektedir.Avrupa-Asya yönü ise D100 Karayolu’ndaki trafik yoğunluğu sebebiyle kısa süreliğine kapatılmıştır." denildi.

ATATÜRK HAVALİMANI UÇUŞLARA KAPATILDI

İstanbul’da etkisini gösteren şiddetli yağış, Atatürk Havalimanı’ndaki uçuşları da olumsuz yönde etkiledi. Yağış nedeniyle bazı uçaklar başka meydanlara yönlendirildi.

İstanbul'da meteorolojinin uyarılarının ardından beklenen yağmur etkisini sürdürürken Atatürk Havalimanı'nda şiddetli yağıştan nasibini aldı. Yağışın etkisiyle Havalimanı'nda iniş yapmaya hazırlan uçaklar bir süre havada tur atmak zorunda kaldı. Bazı uçaklar ise başka meydanlara yönlendirildi. Havalimanından kalkış yapmaya hazırlanan uçaklar ise bir süre beklemek zorunda kaldı.

Şiddetli yağışın etkisiyle Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş katından terminali içerisine su sızıntısı meydana geldi. Bunun üzerine harekete geçen havalimanı yetkilileri su sızıntısının yaşandığı bölgedeki yolcuları uzaklaştırarak önlem aldı. Görevliler terminal içerisindeki suyun tahliyesi için çalışma başlattı.

 UZUNÇAYIR'DA REKLAM PANOSU DEVRİLDİ

Uzunçayır'da üst geçitin korkuluğundaki reklam panosu metrobüs yoluna düştü. Metrobüs seferleri uzun süre yapılamadı.

OTOMOBİL CAMLARINI KIRDI

Şiddetli dolu nedeniyle otomobillerin camları kırıldı. Araçların içindeki yolcu ve şoförler hafif yaralandı.

<video:790756>

Haydarpaşa'da vinç devrildi, yangın çıktı

İstanbul'da etkili olan sağanak yağış ve fırtına nedeniyle Haydarpaşa Limanı'nda vinç devrildi. Vincin devrilmesi sonuncu yangın çıktı. Çıkan yangın 2 saatlik bir söndürme çalışmasıyla kontrol altına alndı. Yaralanan bir kişi hastanaye kaldırıldı.

<video:790775>

Kurtuluş'ta mezarlık duvarı çöktü: 2 yaralı

 İstanbul Kurtuluş'ta Pangaltı Mezarlığı'nın duvarı yıkıldı. Araçlar ve yolda yürüyenler zarar gördü, altında kalan iki yurttaş güçlükle çıkarılıp hastaneye taşındı. Enkazda kimsenin kalmadığının anlaşılmasının ardından arama kurtarma çalışmaları sona erdirildi.

Eyüp'te yangın

Eyüp'te yıldırım düşmesi sonrası yangın çıktı. Palet deposunda çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale etti. Yangın yerinden yükselen dumanlar kilometrelerce uzaktan görüldü.

İBB'den uyarı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde İstanbul'da etkili olacak olan şiddet yağış nedeniyle vatandaşları uyardı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava tahmin raporuna göre bugün öğleden sonra ve akşam saatlerinde Marmara bölgesi başta olmak üzere yurdun kuzeybatı kesimlerinde gök gürültülü sağanak yağışlar etkili oluyor.