İstanbul'da skandal atama

AKP’li Beylikdüzü Belediye Belediye Başkanı, “evrakta sahtecilik” suçundan yargılanan eski iş ortağını İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden sorumlu başkan yardımcısı yaptı.

15 Aralık 2011 Perşembe, 15:53
Abone Ol google-news

AKPli Beylükdüzü Belediye Belediye Başkanı Yusuf Uzun, eski iş ortağı,evrakta sahtecilik suçundan yargılanan Ali Gençbayı İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine getirdi. Kamu Görevlileri Etik Kurulu bu atamayıKamu görevlileri, halkın kamu görevlisine güven duygusunu zedeleyen, şüphe yaratan ve adalet ilkesine zarar veren davranışlarda bulunmaktan kaçınırlar ilkesine aykırı buldu.

Kurul kararında, Yusuf Uzun ve Gençbayın Vakar İnşaata ortak oldukları, 2010’da hisseleri devrederek bu şirketten ayrıldıkları belirtildi. Gençbayın sahibi olduğu Kutel adlı şirketin, Sultangazi Belediyesinin ihalesine verdiği iş deneyim belgesinin üzerinde oynandığının tespit edildiği belirtilerek Gençbayın evrakta sahtecilik yapıldığı gerekçesiyle 24 Ekim 2010da ihalelerden bir yıl yasaklandığı ifade edildi. Belediyenin suç duyurusu üzerine Gençbay hakkında açılan davanın Gaziosmanpaşa 3. Asliye Ceza Mahkemesinde devam ettiği kaydedilen kararda, Başkanın iş ortağını ilk olarak özel kalem müdürü olarak belediyeye aldırdığı anlatıldı. Bu sürecin şirketteki ortaklıkları sona ermeden başladığı, Gençbayın ihalelerden yasaklanma süreci bilindiği halde göreve getirildiği belirtildi.

Başkan Uzun mevzuata aykırı atama yapmadığını, cezası kesinleşmemiş herkesin masum sayıldığını ifade etti.