İşte AKP gerçeği

AKP'li Belediye Başkanı Yıldız, açıklamasında dilekçedeki iddiaların hepsine yer vermediğimiz için bizi sert bir üslupla eleştiriyor.

11 Şubat 2013 Pazartesi, 08:01
Abone Ol google-news

Bu eleştiri Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan bu haberlerin neden kaleme alındığını belediye başkanının idrak edemediğini gösteriyor. Şöyle ki: Eğer muhtarların yazdığı şikâyet dilekçesi AKP Genel Merkezi’ne ve diğer ilgili makamlara ulaşabilseydi biz de bu dilekçedeki iddiaların tamamına belediye başkanının söylediği gibi yer verebilirdik. Bu haber dizisi muhtarların, AKP’li bir belediye başkanını, AKP Genel Merkezi’ne şikâyet bile edemeden dilekçelerine savcılık emriyle polis tarafından el konulduğu için yapıldı. Bu nedenle bizim için şikâyet dilekçesinin içeriğinden ziyade, “Türkiye’de bir grup muhtarın iktidar partisinden bir ilçe belediye başkanını haklı ya da haksız şikâyet edememesi gerçeği” haber değeri taşımaktadır.

Cumhuriyet ne yazdı?

Çemişgezek ilçesinde köy muhtarları, AKP’li Belediye Başkanı Metin Levent Yıldız hakkında şikâyet dilekçesi vermek isteyince savcı-polis marifetiyle ilçede evler ve dükkânlar basılmış, “suç delili” dilekçelere AKP Genel Merkezi’ne ulaşmadan el konulmuştu. Şikâyet dilekçeleri ilgili makamlara bile ulaşamazken belediye başkanının şikâyeti üzerine savcılık, muhtarlar hakkında iftira ve hakaret suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı. Yıldız, kendisini “Alevi yurttaşların yaşadığı köylere daha az yatırım yapıyorsun” diye eleştiren ve köy muhtarlarını destekleyen İlçe Kaymakamı Ali İkram Tuna hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kaymakam hakkında ise halkı kin ve düşmanlığa tahrik ile görevi kötü kullanma suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.