İşte Erdoğan'ın okuduğu yemin metni

Cumhurbaşkanı Edoğan yemin töreni için evinden çıkıp TBMM'ye gelişine kadar TRT helkopterleriyle havadan görüntülendi. Erdoğan protestolar eşliğinde mazbatasını alıp yemin etti.

28 Ağustos 2014 Perşembe, 13:57
Abone Ol google-news

12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan mazbatasını alıp yemin etmek için Meclis'e geldi. Erdoğan'ın her anı hem havadan hem de geçis güzergahlarından görüntülendi. TRT kamerası havadan takipteydi.

Erdoğan böyle yemin etti - VİDEO

Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'la birlikte Meclis'e giriş yaptı. Erdoğan askeri törenle karşılandığı TBMM'ye Şeref Kapısı'ndan girdi.

Mazbata tesliminin ardından kürsüye gelen Erdoğan, Cumhurbaşkanı yeminini etti. Anayasa'nın 103. maddesinde yer alan yemin metni şöyle; "Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim."

TRT kamerasından Erdoğan'a helikopterli takip - VİDEO


"101 PARA TOP ATIŞI YAPILDI"

Erdoğan'ın mazbata teslim ve yemin törenine AK Partili vekiller dışında MHP lideri Devlet Bahçeli MHP vekilleri, HDP'li Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan ile vekiller de hazır bulundu. Erdoğan'ın yemin töreninin ardından, Genel Kurul salonunda bulunan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından İstiklal Marşı çalındı. İstiklal Marşı'nın çalınmasıyla birlikte, Cumhurbaşkanlığı Forsu TBMM özel gönderine çekildi. Aynı zamanda makam aracındaki fors açılarak, Ankara’da ve ordu merkezlerinde 101 pare top atışı gerçekleştirildi.
Erdoğan, Meclis'teki törenin ardından Anıtkabir'e geçti.