İyileşme kırılgan ve suni

‘Kriz kâhini’ olarak tanınan ekonomist Roubini, Türkiye’nin işsizliği azaltmak için yapısal reformalar ihtiyacı olduğunu belirtti. Kuvvetler ayrılığı vurgusu yaptı.

27 Kasım 2019 Çarşamba, 02:00
İyileşme kırılgan ve suni
Abone Ol google-news

Ekonomiye ilişkin dikkat çeken tahminleri nedeniyle tüm dünyada yakından izlenen ABD’li ekonomist Nouriel Roubini, Türkiye’nin yapısal reforma ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve TÜSİAD işbirliğiyle ve “Çözüm Özünde” ana başlığıyla düzenlenen 28. Kalite Kongresi’nin açılışında konuşan Roubini, Türkiye’de son yıllarda makro sorunların ve borçların arttığını, kredi politikalarının ekonominin ısınmasına yol açtığını jeopolitik kırılganlığın devreye girdiğini ve bunların sonuçlarının da geçen yıl ortaya çıktığını ifade etti. 

ŞOKLAR YAŞANABİLİR

2019’da ise daha stabil bir ekonomiye ulaşıldığını, yaşanan resesyonun cari açığı azalttığı, turizm gelirlerinin arttığını anlatan Roubini, şöyle devam etti: “Ancak bu iyileşme kırılgan ve suni. Türkiye’nin sıkı para politikasına ihtiyacı var. Döviz kaynaklı şoklar yaşanabilir. İç talep hâlâ zayıf. İşsizliği azaltmak için yapısal reformalar ihtiyaç var. İnovasyona yatırım şart. Bütçe tehlikeli hale gelmemeli. Beşeri sermaye Türkiye için çok önemli. Bu nedenle doğru eğitime ihtiyaç var. Yine kanun üstünlüğü, basın özgürlüğü, kuvvetler ayrılığı büyük önem taşıyor. Doğrudan yatırımlar için bunların gerekli olduğunu düşünüyorum.” Ayrıca resesyondan hemen çıkmanın mümkün olmadığını ileri süren Roubini, ekonominin gelecek yıl yüzde 2-3’lük büyümeye ulaşılabileceğini dile getirdi.

Dünya ekonomisindeki güncel durumu da yorumlayan Roubini, “ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı artmadı, Brexit’te daha iyi bir noktadayız. Gelişmiş ve gelişen ülkelerin merkez bankaları faiz indiriyor, bu da likiditeyi artırıyor. Bu nedenle global ekonomi yavaşlıyor ama bir resesyon beklenmiyor” dedi. Roubini ayrıca, dünyada artan protestoların temel nedeninin ekonomik eşitsizlik olduğunu sözlerine ekledi.