Johan Cruyff yaşamını yitirdi!

Bir süredir akciğer kanseriyle mücadele eden Hollandalı efsane futbol adamı Johan Cruyff yaşamanı yitirdi!

24 Mart 2016 Perşembe, 14:36
Abone Ol google-news

<video:503881>

Futbol dünyası efsanevi bir ismine veda etti! "Sarı Fare" Johan Cruyff, 68 yaşında hayatını kaybetti...

Hollandalı efsanevi eski futbolcu, ünlü teknik direktör Cruyff bir süredir akciğer kanseri tedavisi görüyordu.

Geçtiğimiz haftalarda, tedavisinin ilk aşamasını başarıyla tamamladığını duyurmuş; hastalığı yeneceği konusunda umut dolu açıklamalar yapmıştı. Efsane "İlk testlerin sonucu pozitif çıktı. Henüz bitmeyen bir maçın ilk yarısını 2-0 önde tamamlamış gibiyim" ifadesini kullanmıştı.

TOTAL FUTBOL'UN YILDIZIYDI

Johan Cruyff, bir futbol takımında bütün oyuncuların her mevkide oynayabilmesini ön gören ve fikir babalığını Hollandalı teknik adam Rinus Michels'in yaptığı Total Futbol sisteminin en önemli yıldızıydı.

JOHAN CRUYFF KİMDİR?

1947 yılında doğdu. Futbola Ajax’ta başladı. Bu takımda 6 lig, 2 kupa ve 3 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu yaşadı. 1973’te Barcelona’ya, 1978’de Los Angeles Aztecs’e transfer olduktan sonra ülkesine döndü.

2 kez Avrupa’da "yılın futbolcusu" seçildi (1973-74). 1974 Dünya Kupası’nda takımının kaptanlığını yaptı. 51 kez milli olan Cruff, futbolu bıraktıktan sonra teknik adam olarak Barcelona’da görev aldı.
Aktif futbol yaşantısı sırasında, sarı saçları ve çalımları nedeniyle "Sarı Fare" lakabıyla bilinirdi.

1991'DE BAYPAS AMELİYATI OLMUŞTU

Futbolculuk kariyerinin ardından Barcelona'da teknik direktör olarak görev yaptığı 1991 yılında baypas ameliyatı geçiren Cruyff, bu operasyonun ardından sigarayı bırakmış ve sigara karşıtı kampanyalara destek vermişti.

Uzun yıllar Ajax'ta farklı görevlerde bulunan Cruyff, geçtiğimiz kasım ayında yönetimle ters düştüğü gerekçesiyle Amsterdam ekibindeki danışmanlık görevinden ayrılmıştı.

Johan Cruyff'un İstanbul hatırası!

Johan Cruyff'un unutulmaz sözleri!