Kadayıf içinde altın şaşırttı

ERZURUM'da evine giderken gözlerine biber gazı sıkıp, ellerini plastik kelepçe ile bağlayarak bir aracın bagajına koydukları kuyumcunun işyerine soyanlar yakalandı. Polis, soyguncuların çaldığı altınları pekmez, lor peyniri ve kadayıf dolmasının içinde buldu.

25 Ekim 2015 Pazar, 13:05
Abone Ol google-news

Olay, merkez Yakutiye ilçesinin tarihi Taşmağazalar semtinde meydana geldi.
Geçen 2 Ekim günü saat 20.00 sıralarında işyerini kapatıp otomobili ile evine giden İbrahim Abay'ın arkasından sessizce gelen soyguncular, gözüne biber gazı sıkıp, ağzını kapattıktan sonra ellerini de arkadan plastik kelepçe ile bağlayarak bir otomobilin bagajına attılar. Soyguncular kuyumcu Abay'ı götürdükleri sessiz bir yerde bagajdan çıkarıp, dükkanın anahtarını aldılar.

Yüzleri kapalı olan soygunculardan biri otomobille dükkana gitti. Kumanda ile işyerinin kepenklerini kaldırıp kapıyı açan şüpheli çalan alarmı susturamayınca telefonla arkadaşlarını aradı ve Abay'a alarmı nasıl susturacağını sordu. Abay'ın tarifine rağmen bunu başaramayan soyguncu dükkanı kapatıp arkadaşlarının yanına gitti. Abay'a, "Bize yanlış yaparsan 2 çocuğun ölür" dediler. Abay'ın tarifine rağmen ikinci denemelerinde de kapısını açtıkları dükkanın alarmını susturamayınca şüpheliler bu kez kuyumcu İbrahim Abay'ı alıp dükkana getirdiler. Abay'la birlikte elinde bıçakla dükkana giren hırsız işyerinde poşetlere doldurduğu altın ve para olmak üzere yaklaşık 300 bin lirayı alarak kaçtı.

İbrahim Abay, 6 Ekim'de Erzurum'a gelen ve esnaf gezisinde işyerine giren Başbakan Ahmet Davutoğlu'na olayı anlattı ve çarşıda kapatılan karakolun yeniden açılmasını talep etti. Başbakan Davutoğlu, Vali Ahmet Altıparmak'tan kuyumcuların bulunduğu çarşıya kısa sürede bir karakol açılmasını istedi.Yaşanan hırsızlık olayının aydınlatılması için Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı cinayet ve gasp büro amirliği ekiplerinin çalışmaları sonucu zanlıların kimlikleri tespit edildi. Fiziki takibe alınan zanlıların işyerinden yağma ile elde ettikleri altınları peyderpey piyasaya sürmek istedikleri tespit edildi. 22 Ekim günü şüpheli şahısların altınları piyasaya sürmek için götürdükleri tespiti yapılarak yakalanması için operasyon düzenlendi. Şahıslardan birisi elinde bulunan altınların bir kısmının bulunduğu poşeti atıp kaçmak isterken, bir diğer şahıs geri kalan altınları götürdüğü araçla birlikte yakaladı. Soyguncular işyerinden yağma ettikleri paranın bir kısmı ile otomobil satın aldıkları da tespit erilerek ele geçirilen altın ve otomobile el konuldu.

Olayla ilgili olarak E.Ş., F.Ş.,B.P., ve R.Ş., ile birlikte bu şahıslara yardımda bulunan ve yağma edilen malları saklayan 11 kişi yakalanarak gözaltına alandı. Yakalanan şahısların üstlerinde, ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda yağma edilen yaklaşık 1 kilo 400 gram bilezik ve yüzükleri gizlemiş oldukları lor peyniri ve pekmez bidonları ile kadayıf dolması olarak tabir edilen tatlı içerisine sarılmış olarak ele geçirildi.
Emniyette ifadeleri tamamlanan şahısların bugün adliyeye çıkarılması bekleniyor.