Kadıköy’de kayyım protestosu

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB); Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasını, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde protesto etti. Sendikalar ve sivil toplum örgütleri, “Halkın iradesini kayyımlara teslim etmemek sadece üç kentin değil hepimizin meselesidir” dedi.

23 Ağustos 2019 Cuma, 21:32
Abone Ol google-news

Fotoğraflar: Kurtuluş ARI

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB); Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasını, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde protesto etti. 

‘Kayyımlara karşı çıkmak demokrasiyi savunmaktır’

Ortak basın açıklamasını TTB Başkanı Sinan Adıyaman okudu. Adıyaman ülkede halkın idaresine karşı bir darbe süreci işlendiğini belirterek üç belediyeye kayyım atanmasının açıkça hukuk dışı bir darbe girişimi olduğunu söyledi. Adıyaman, kayyımların bir baskı politikası değil aynı zamanda ayrıştırma ve savaş politikası olduğuna değinerek, “Diyarbakır, Van ve Mardin'de yaşayan yurttaşların ayrımcılığa uğraması ve en temel haklarından olan seçme ve seçilme hakkının tümüyle ortadan kaldırılması, sadece halk iradesine değil aynı zamanda barış içinde, bir arada ve kardeşçe yaşama umuduna da vurulmuş bir darbedir. Seçime saygı yoksa demokrasiye de saygı yok demektir. Kayyımlara karşı çıkmak hepimiz için demokrasiyi savunmaktır” ifadelerini kullandı.

‘Derhal görevlerine iade edilsinler’

Adıyaman açıklamaya şöyle devam etti: “Biz halkın seçme ve seçilme hakkını ortadan kaldıracak girişimlere karşı halkın iradesini, demokrasiyi, adaleti ve barışı savunmaya devam edeceğimizi ilan ediyor, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz. Kayyımların gitmesi, halkın iradesinin kayıtsız şartsız tanınması için tüm demokrasi güçlerini mücadeleye çağırıyoruz.” Açıklamanın sonunda yarın 14.00’da Beşiktaş Barbaros Hayrettinpaşa Parkı'nda sivil toplum örgütlerinin oturma eylemi yapacakları duyuruldu.

Açıklamaya CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, Onursal Adıgüzel, Pınar Uzun, Zeynel Emre, Turan Aydoğdu, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cezgiz Çiçek, HDP Milletvekilleri Ahmet Şık, Züleyha Gülüm, Oya Ersoy, Musa Piroğlu, Dilan Dirayet Taşdemir, Serpil Kemalbay, birçok sivil meslek örgütleri ve yurttaşlar katıldı. Kitle, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atarak, “Kayyım demokrasiye sığmaz”, “Bu darbe hepimize”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kayyım rejimine son” dövizlerini taşıdı.