Kahraman Fethi Sekin unutulmadı

İzmir'de, terör örgütü PKK'nin adliyeye yönelik bombalı saldırısına kahramanca karşı koyarak büyük bir faciayı önleyen şehit polis memuru Fethi Sekin ile saldırıda hayatını kaybeden adliye personeli Musa Can saldırının 3'üncü yıl dönümünde törenle anıldı. Programa, şehitler Sekin ve Can'ın yakınları, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, adliye çalışanları ve avukatlar katıldı.

06 Ocak 2020 Pazartesi, 13:23
Kahraman Fethi Sekin unutulmadı
Abone Ol google-news

Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, "Bu adliye bizim namusumuzdur. 3 yıl önce adliyeyi havaya uçurmak istediler. Türk yargısı, Türk adaleti yüzyıllardır millet adına en adil kararları vermiştir. Yargımız, terörle mücadelede polislerimizin, askerlerimizin yanında hukuka uygun şekilde teröristlere hak ettiği cezayı vermiştir. Namusumuz olan adliyeye ve yargı teşkilatına bu teröristler bir ders vermek istemişlerdir. 'Öyle bir ders verelim ki bundan sonra burada millet adına görev yapanlar korksun ve bir daha bizimle ilgili karar veremesin' demişlerdir. Ama bir şeyi unutmuşlardı. Kahraman polis Fethi Sekin, kahramanca görevini yaparak, ölümün üzerine yürüyerek namusumuzu savunmuştur.Türk yargısı, Türk adaleti ne olursa olsun yolundan, çizgisinden asla vazgeçmeyecektir, dönmeyecektir" dedi.

“İZMİR'İN İKİMCİ HASAN TAHSİN'İ”

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre ise törende yaptığı konuşmada, "Fethi Sekin saldırıyı bertaraf etmek için tereddüt duymadan canını ortaya koymuştur. Gözünü kırpmadan yürümüştür. Sekin, İzmir'in ikinci Hasan Tahsin'idir" dedi.

İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın da, “Bölücü terör örgütünün tarihinin en kanlı eylemini yapacaklardı. Burada kahraman polis memuru Fethi Sekin vardı. İzmir'in dağlarında Fethi Sekin kokulu çiçekler açacak ve bu güzel kentin bu güzel insanları üzülmesin, huzurlu olsun diye şehadete koşan Fethi Sekin ve mübaşirimiz Musa Can'ı hiçbir zaman unutmayacak"dedi.

Konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Fethi Sekin anıtına ve Sekin’in şehit olduğu yere karanfil bırakıldı. Anma töreni kapsamında Fethi Sekin ve Musa Can için hazırlanan kum sanatı koreografisi ve belgesel izlendi.

"BU KAHRAMANLIK UNUTULMAYACAK"

Törene katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından da bir mesaj yayımladı ve şunları söyledi: “Üç yıl önce bugün İzmir’de hain terörist saldırısında onlarca insanı canı pahasına koruyan kahraman polis Fethi Sekin’i ve aynı saldırıda yaşamını yitiren Musa Can’ı rahmetle anıyorum. İzmir ve ülkemiz bu kahramanlığı unutmayacak!”