Kalp sağlığı için estetik önerisi

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yücel, kalp krizi riski olan bir hastanın hiçbir estetik ameliyat için uygun olmadığını ancak liposuction (yağ alma ameliyatı) işleminin, uzun vadede kalp krizi riskini azaltabileceğini söyledi.

12 Aralık 2011 Pazartesi, 12:24
Abone Ol google-news

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Akın Yücel, Amerikan Plastik Cerrahi Derneğinin yıllık kongresinde sunulan çalışmaya göre; 'liposuction'ın (yağ alma ameliyatı) kalp krizi riskini azaltabildiğini kaydetti.

Prof. Dr. Yücel, yaptığı açıklamada, 'liposuction'ın vücudun belirli bölgelerinde biriken yağların alınması için gerçekleştirilen operasyon olduğunu ifade ederek, Amerikan Plastik Cerrahi Derneğinin yıllık kongresinde sunulan bir çalışmanın, 'liposuction'ın kalp krizi riskini uzun vadede azaltabileceğini gösterdiğini kaydetti.

Kalp hastalıkları ile kanda bulunan kötü kolesterol (LDL) arasında doğrudan bir bağlantı bulunduğuna da dikkati çeken Yücel, diyet, spor ve ilaç tedavileri ile bu kolesterol seviyesini düşürmenin mümkün olduğunu, kötü kolesterol oranları düzeltilmiş hastalarda kandaki trigliserit miktarlarının kalp hastalıkları için ikincil derecede önemli bir risk faktörü oluşturduğunu anlattı.

Liposuction ve karın germe işlemleriyle vücuttaki yağ kitlesi azaltıldığında kandaki trigliserit seviyelerinin de neredeyse yarı yarıya azaldığına vurgu yapan Yücel, şöyle devam etti:

''Amerikan Plastik Cerrahi Derneği'nin yıllık kongresinde sunulan çalışmaya göre; 'liposuction' kalp krizi riskini azaltabiliyor. Liposuction ve karın germe işlemi yapılan hastaların kandaki yağ miktarlarında belirgin düşme oluyor. Eğer hastaların kolesterol düzeyleri kontrol altına alınmış ise, bu düşme kalp hastalıkları açısından olumlu bir katkı sağlıyor. Buna dayanılarak, liposuction ve karın germenin kalp krizi ve inme gibi tehlikeler açısından geleceğe yönelik bir koruma sağladığı söylenebilir.''

Yücel, yayınlanan çalışmanın, liposuction ve karın germe yapılarak vücuttaki yağ hücrelerinin bir kısmı uzaklaştırılan 322 hastada kandaki trigliserit düzeylerinin yüzde 43 oranında azaldığını gösterdiğini de kaydederek, buna göre liposuction ve karın germe işlemlerinin yalnız estetik açıdan değil, metabolik açıdan da kişileri olumlu etkilediğinin söylenebileceğini ifade etti.

Liposuction'ın kalp hastalıklarının tedavisi için kullanılabilecek bir yöntem olmadığını da vurgulayan Yücel, ''Kalp krizi riski olan bir hasta, hiçbir estetik ameliyat için uygun değildir. Ancak liposuction işleminin, uzun vadede kalp krizi riskini azaltabileceği söylenebilir. Bu azalma ancak kolesterol seviyesini kontrol edebilen hastalar için geçerlidir'' görüşlerini dile getirdi.