Karakola saldırı girişimi engellendi

Tunceli'nin Pülümür ilçesindeki Hasangazi Karakolu'na dün gece terör örgütü PKK tarafından saldırı girişimi oldu. Kobra tipi helikopterlerin anında karşılık vermesiyle teröristler kaçtı.

04 Mayıs 2010 Salı, 07:21
Abone Ol google-news

Tunceli'nin Pülümür ilçesi Hasangazi Jandarma Karakolu'na teröristler tarafından taciz ateşi açıldı. Pülümür ilçesi Hasangazi Jandarma Karakolu'na saat 22.00 saralarında, teröristlerce uzun namlulu silahlarla taciz ateşinde bulunuldu.

Karakoldaki askerlerin taciz ateşine anında karşılık vermesi üzerine, teröristlerin bölgeden kaçtıkları öğrenildi. Olay yerine gönderilen kobra tipi helikopterlerin, teröristlerin kaçış yerlerini bombaladığı bildirildi.

Bölgeye asker sevkıyatı yapıldığı, kaçan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için operasyon başlatıldığı öğrenildi.

Sarıyayla Jandarma Karakolu'na saldırı olayı

Öte yandan, 30 Nisan 2010 tarihinde Tunceli'nin Nazımiye İlçesi Sarıyayla Jandarma Karakoluna terörist saldırısında, komutanların olay yerine helikopterlerle gitmeye çalıştıkları ancak hava şartlarının buna müsaade etmediği öğrenildi.

Terörist saldırı bilgisinin telsizle İl Jandarma Komutanlığına bildirilmesinin ardından İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Zafer Önder'in tekrar karakolla irtibat kurmak istediği, fakat telefon hatlarının o sırada kesildiği belirtildi.

Bunun üzerine Kurmay Albay Önder'in, Sarıyayla Karakoluna gitmek için helikopterlerle havalandığı, ancak yoğun sis ve yağmur nedeniyle helikopterlerin Nazımiye ilçesine indiği, Önder'in buradan olumsuz hava koşulları ve kara yoluna patlayıcı madde döşenmiş olma ihtimaline rağmen kara yolu ile karakola gittiği ve yolda çamura saplanan bir ambulansın da kurtarılmasına bizzat yardım ettiği öğrenildi.

Bu arada, Jandarma Alay Komutan Kurmay Albay Zafer Önder'in ardından Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Mehmet Çörten ve 4'üncü Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yücel Karauz'un da helikopterle Sarıyayla karakola giderken olumsuz hava koşulları nedeniyle karakola yakın bir noktadan dönmek zorunda kaldığı ve Dereova Jandarma Karakoluna indikten sonra kara yolu ile karakola ulaştığı kaydedildi.