Karalar: Başta deprem olmak üzere iş birliği yapma kararı aldık

CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı Adana'da buluştu. Toplantıda konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 11 büyükşehir belediyesi olarak fayların üzerinde inşaat yapılmaması, kaçak ve ruhsata uygun olmayan yapılarla daha ciddi mücadeleyle ilgili kararların alınacağını kaydetti.

07 Şubat 2020 Cuma, 22:56
Karalar: Başta deprem olmak üzere iş birliği yapma kararı aldık
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 11 büyükşehir belediye başkanı, Adana’da ‘Bereketli Topraklar Üzerinde Akıllı Kentlere Doğru’ başlığıyla düzenlenen çalıştayda bir araya geldi. Büyükşehir belediye başkanlarının katıldığı toplantı sonrası önemli kararlar aldıklarını ifade eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar, "Büyükşehir Belediye Başkanları Adana toplantısında, nisan toplantısına ev sahipliği yapacak Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından gerçekleştirilecek birlikteliğe kadar, yaşanacak olası tüm afet çalışmaları hakkında 11 büyükşehir belediyesi adına başta deprem olmak üzere raporlar sunularak iş birliği yapılması konusunda karar birliğine varıldı." dedi.

CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanın buluşması, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın ev sahipliğinde bir otelde gerçekleştirildi. Buluşmaya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu katıldı.

Çalıştayda, belediye başkanları başta deprem ve sel olmak üzere doğal afetlere karşı alınacak tedbirler, tarımsal üretim, kooperatifleşme, küresel iklim değişikliği, hava kirliliği, sosyal medya gibi konularda uzmanların sunumlarını dinledi, birbiriyle fikir alışverişinde bulundu.

“DOĞAL AFETLERE KARŞI TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRİYORUZ”

Çalıştay ile ilgili bir değerlendirme yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, “31 Mart sonrası CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanının bir araya geldiği üçüncü toplantı. İlk durağımız İstanbul’du, daha sonra İzmir ve şimdi de komşu kentimiz Adana’dayız. Önümüzdeki günlerde sıra Mersin’e geldiğinde belediye başkanlarımızı kendi kentimizde de ağırlayacağız” diye konuştu.

2020 yılının Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen doğal afet haberleriyle başladığına işaret eden Başkan Seçer, “Bunlar hayatın içinde olabilecek gelişmeler ama özellikle afetlerle ilgili tedbirler almamız gerekiyor. Bunlar daha çok idarenin, merkezi yönetimdir, belediyelerdir, bu konudaki önleyici tedbirleriyle ilgili bir durum. Deprem konusunda çağın gerektirdiği teknik önlemleri alırsanız, ona göre bir imar planı yaparsanız, yapılaşmaya giderseniz, kentleşeceğiniz yerleri iyi belirlerseniz, bir deprem haritanız varsa ve bunun üzerinde bilimsel çalışırsanız bu tür afetlerde can ve mal kaybını minimuma indirirsiniz. Bunlar önemli. Diğer afetler için de bunlar geçerli. Biz de yeni seçilmiş belediye başkanları olarak her konuyu değerlendirdiğimiz gibi bu konuyu da değerlendiriyoruz” diye konuştu.

 "BİRLİKTE HAREKET ETME KARARI ALDIK"

Karalar, CHP'li büyükşehir belediyelerinde yapılan yatırımlara, bazen devletin kurumlarınca onay verilmesi konusunda sorunlar yaşadıklarını söyledi.

Halka hizmet etmek istediklerini belirten Karalar, "Metro hatları, ulaşım gibi konularda gerekli izin konusunda ve ilgili süreçlerde taleplerimiz karşılıksız kalıyor. 40 milyon insanın yaşadığı kentlerimizdeki bu tür süreçlerin yatırım planına alınması, Hazine garantisi verilmesi gibi konularda ve işlemlerde her belediyeye eşit davranılması, siyasi ayrımcılık yapılmaması konusunda ve karar verme aşamalarında hükümet yetkililerine ve ilgili bürokratlara hassas olmaları uyarısını yapıyoruz." dedi.

Karalar, büyükşehir belediye başkanları olarak başta raylı sistemler ve ulaşım olmak üzere birçok konuda kredi bulma, iş birliği yapma ve teknik konularda ortak çalışmalar gerçekleştirme hususlarında da birlikte hareket etme kararı aldıklarını bildirdi.

“BİZDEN BEKLENTİLER YÜKSEK BUNUN FARKINDAYIZ”

Çalıştayda tarımsal üretim, kooperatifleşme, hava kirliliği, küresel iklim değişikliği, Ortadoğu’daki gelişmeler ve sosyal medya ile ilgili sunumlar dinlediklerini ifade eden Seçer, ayrıca İYİ Partili belediye başkanlarıyla bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Başkan Seçer, “Bir arada olmak her zaman faydalı. Danışmak, bilenin bilmeyene aktarması, bazı konularda fikir alışverişinde bulunmak, toplanmak, müzakere etmek önemli. İşte biz bunları gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olarak amacımız hizmet etmek. Bizden beklentiler yüksek. Bunun farkındayız. Sorumluluklarımızın, yükümlülüklerimizin farkındayız. Çok şükür ki, bu sorunların üstesinden gelecek, beklentilere cevap verecek deneyimde, tecrübede siyasetçileriz. Birbirinden değerli belediye başkanlarımız var” ifadelerini kullandı.

“UMUT EDİYORUM BİZİ DERİNDEN SARSACAK DEĞİŞİKLİKLER OLMAZ”

Başkan Seçer, yeni Yerel Yönetimler Yasası hazırlıklarıyla ilgili bir soru üzerine de şunları söyledi:
“Bu konuda bazı bilgilerimiz var. Arzu etmediğimiz yasal değişiklikler de var. Biz bunu daha önce Sayın Cumhurbaşkanı toplantıya çağırdığında orada da konuşmuştuk. Bizden katkı istenmişti ama sonra devamı gelmedi. Bizden görevlendirilen arkadaşlar hiçbir suretle çağrılmadı. Yine iktidar kendince bazı değerlendirmelerle yerel yönetimlerle ilgili yasa değişikliği yapıyor. Umut ediyorum bizi derinden sarsacak, sıkıntı oluşturacak değişiklikler olmaz. Bekliyoruz, neler çıkacak hep beraber göreceğiz.”

“EKİPLERİMİZ SELE KARŞI TEYAKKUZDA”

Mersin’de son 2 gündür etkili olan yağış ve buna bağlı olarak yüksek kesimlerden denize doğru inen kar sularının taşkınlara yol açmasıyla ilgili olarak da konuşan Seçer, “Dünden bu yana yoğun bir yağmur var. Akşam saatlerinde yoğunlaşan yağmur Mersin’de de Adana’da da bazı zorlukları karşımıza çıkardı. Çok etkili oldu. Bazı taşkın tehlikelere neden oldu. Yüksek kesimlere yağan yağmur, daha önce yağmış karların erimesine sebep oldu, onun da tesiri büyük oldu ve dereler yukarılardan gelen suları almaz oldu. Teyakkuzdayız. Şu anda büyük bir sıkıntı oluşturacak durum yok. Ekiplerimiz görevinin başında” şeklinde konuştu.

DÖRT BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ODTÜ İLE TEMİZ DENİZ PROTOKOLÜ İMZALADI

Çalıştayda, Akdeniz şehirleri ile ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü arasında gerçekleştirilen Temiz Akdeniz Projesinin protokolü de imzalandı. Mersin, Adana, Hatay ve Antalya Büyükşehir Belediyelerinin taraf olduğu ve deniz temizliği konusunda taahhütlerde bulunduğu protokolü, Mersin Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Vahap Seçer imzaladı.