Karşıyaka amatöre düşürülmekten ‘şimdilik’ kurtuldu

Eski futbolcusu Banahene'ye 56 bin 500 euro borcu olan Karşıyaka kulübü, FIFa tarafından amatör kümeye düşürülme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Son gün futbolcu ile anlaşan kulüp şimdilik TFF 3'üncü Lig'de yoluna devam edecek. Kulübün borçlu olduğu başka futbolcular da mevcut.

17 Mayıs 2018 Perşembe, 08:33
Abone Ol google-news

FIFA tarafından bugüne (17 Mayıs) kadar eski futbolcularından Banahene’ye olan borcunu ödemezse amatör kümeye düşürülme tehlikesi yaşayan Türk futbolunun 106 yıllık çınarı Karşıyaka, parayı yatırdı, onay yazılarını da alarak rahatladı.

 Yeşil-Kırmızılı takımda forma giydiği 2012-13 sezonundan kalan 56 bin 500 euro alacağı yüzünden Karşıyaka’ya bu sezon ilk yarıda FIFA’dan 3 puan silme cezası da gelmişti.

 Banahene, Karşıyaka yöneticileri ile yaptığı pazarlık sonucu en son 40 bin euro almaya razı oldu. Günlük kurla 213 bin TL tutan bu parayı kendi arasında toplayan yönetim, Ganalı oyuncuya ödeme yaparak FIFA’ya oyuncuyla anlaştığını bildirdi.

Kulüpten yapılan açıklamada, “2013-2015 sezonları arasında 1,5 sene kulübümüzün formasını giyen Emmanuel Osei Banahene’ye 56.500 Euro alacağını 40.000 Euro’ya indirip yönetim kurulu olarak ödeyerek; FIFA’dan gelecek olası ligden düşürülme cezasını engellemiş bulunmaktayız. Önümüzde 3 ismin daha dosyası bulunmaktadır. En kısa sürede bu isimlerle de anlaşıp ödemesini yaparak; dosyaları bir daha hiç açılmamak üzere kapatacağız” denildi.

 Paranın hesabına geçmesinin ardından Banahene de FIFA’daki Karşıyaka’nın küme düşürülmesi başvurusunu geri çekti. TFF 3’üncü Lig’e düştükten sonra Banahene’nin alacağı nedeniyle sahaya bile çıkmadan tarihinde ilk kez amatör kümeye gerileme tehlikesini savuşturan Karşıyaka yönetimi, eski yabancılardan Ofoedu, Duric ve Fall’la da anlaşarak FIFA’nın kulübe yaptırım tehlikesini tamamen ortadan kaldırmak istiyor.

 Yeşil-kırmızılılarda Banahene dosyası için 1912 Karşıyaka Derneği’nin başlattığı kulübe destek kampanyası da devam ediyor. Kampanyada şimdiye kadar 10 bin TL civarında bir para toplandığı öğrenildi.