Katar üssünde Ankara’dan geri adım

Körfez ülkeleri, Katar’da askeri üs ile ilgili anlaşmaları jet hızıyla onaylayan Türkiye’ye “tercihini yap” mesajı verdi. Türkiye’nin ise bu ülkelere, üssün Katar krizinde kullanılmayacağı güvencesi verdiği belirtiliyor.

12 Haziran 2017 Pazartesi, 22:37

Katar’a karşı Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan yaptırım kararlarının ardından Ankara, ortayol arayışını sürdürürken, Türkiye’ye de, ‘tercihini yap’ mesajı iletildiği öğrenildi. Ankara’nın ise Katar’daki üssün Körfez ülkelerinin kendi içerisindeki ihtilafı için kullanılmayacağı güvencesini verdiği belirtildi.

İran ve Bahreyn dışişleri bakanlarının geçen hafta Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün sabah saatlerinde Suudi Arabistan Büyükelçisi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji, Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Khalifa Shaheen Al-Marar ve Bahreyn Maslahatgüzarı Komail Ahmed ile dışişleri konutunda bir araya geldi.

Suudi öncülüğündeki bloğun Ankara ile temaslarında şu mesajları verdiği belirtildi:

* Katar’ın verdiği sözlere uymaması nedeniyle bu noktaya gelindi; bir daha aynı şekilde davranmamasının garanti altına alınması lazım 

* Bundan sonra Körfez ülkelerinin kaybedecek zamanı yok 

* Bu süreçte, Türkiye’nin de bizimle birlikte olmasını arzu ederiz

Türkiye’den söz

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, haftasonunda İstanbul’da yaptığı görüşmenin ardından, “Türkiye’nin Körfez ülkelerinin kendi aralarındaki krizde aktif olmayacağı yönünde” garanti verildiğini söyledi. Bakan, kendisine görüşmede bu üssün tüm Körfez ülkelerini olası tehlikelere karşı korumak üzere kurulduğunun aktarıldığını belirterek, “Son gelişmelerle (Katar) ilgisi yoktur” denildiğini ifade etti.