Kayyım, iltica ettirdi

Today’s Zaman’ın Genel Yayın Yönetmeni Sevgi Akarçeşme, Belçika’ya iltica etti. Akarçeşme, Zaman’a kayyım atandıktan iki gün sonra işinden ayrıldığını ve bir panele katılmak için Brüksel’e gittiğini, dönmeyi düşünmediğini söyledi.

Yayınlanma: 21.03.2016 - 06:56
Abone Ol google-news

İngilizce yayın yapan Today’s Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Sevgi Akarçeşme, Belçika’ya iltica etti. Deutsche Welle’nin sorularını yanıtlayan Akarçeşme, Zaman medya grubuna kayyım atandıktan sonraki iki gün içinde “gazetede ya da Türkiye’de kalmasına gerek olmadığını” anladığını söyledi. Bir konferansa katılacağı Brüksel’den dönmeme kararı alan Akarçeşme, elinde bir bavulla arkadaşlarına veda dahi etmeden yola çıktığını anlattı.

‘IŞİD gibi yağmaladılar’

Medyada cumhurbaşkanını sorgulayan tüm seslerin cezalandırıldığını ifade eden Akarçeşme, “Bu neredeyse IŞİD’in yağmalama zihniyeti gibi: Başkasının malını ve mirasına el koyup her şeyi yok ediyorsunuz” dedi. Hükümetin yolsuzluk soruşturmalarının başladığı 2013’ten beri Zaman’ı hedef aldığını belirten gazeteci, “Bu gazetemize düzenlenen ilk baskın değildi, ancak en vahşisiydi” diyerek polis baskını sırasında gözyaşlarına hâkim olamadığını anlattı.

“Medyaya yönelik cadı avı gazetemizle sınırlı da değil” diyen Akarçeşme, Can Dündar ve Erdem Gül’ün yeniden tutuklanabileceğine dikkat çekti.

Hakaretten yargılanacak

Aralık 2015’te sosyal medyadan başbakana hakaret ettiği gerekçesiyle 17 ay ertelemeli hapis cezası verilen Akarçeşme, gelecek hafta da cumhurbaşkanına hakaretten yargılanacağını, ancak duruşmaya katılmayacağını söyledi.

Ülkesinin yemeklerini ve güneşini şimdiden özlediğini ifade eden Akarçeşme, “Türkiye’de bir açık hava hapishanesindeydim, Brüksel’e inince çok rahatladım. En azından buradan sesimi duyurabilirim” diye konuştu.

TWİTTER HESABINDAN AÇIKLAMA YAPTI

Çıkan haberler sonrasında Sevgi Akarçeşme, Twitter hesabından açıklama yaptı. Akarçeşme, "İltica ettiğim haberi gerçeği yansıtmıyor, ama baskı ve sansür nedeniyle bir süre dönmeyi düşünmediğim doğrudur." ifadelerini kullandı


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler