Kemal Kılıçdaroğlu, Jahrein'in sorularını yanıtladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitch yayıncısı Jahrein'in canlı yayın konuğu oldu.

Yayınlanma: 22.05.2021 - 21:31
Kemal Kılıçdaroğlu, Jahrein'in sorularını yanıtladı
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Jahrein kullanıcı adı ile bilinen Ahmet Sonuç’un Twitch kanalındaki canlı yayına katıldı. Böylece ilk kez bir siyasi parti genel başkanı bir Twitch yayınının konuğu oldu. Kılıçdaroğlu, üniversite mezunu gençlerin iş bulamadığını vurgulayarak, "İki çocuğum var, evlere temizliğe gidiyorum diyor. Üniversite mezunu. Utanması gereken kim? Boomer diyorsunuz değil mi? işte onlar. Boomer’lardan bu memleketi kurtaracağız" dedi.

Amazon’a ait oyun izleme platformu Twitch’te Jahrein kullanıcı adı ile bilinen Ahmet Sonuç’un konuğu olan Kılıçdaroğlu, yayını izleyen 320 bin gence, “Size sözüm söz beraber bu ülkeyi aydınlığa çıkaracağız. 6 ay içinde göreceksiniz başka bir Türkiye... Ben Kılıçdaroğlu’nu istediğim gibi eleştiririm başıma hiçbir felaket gelmez… Hepsini göreceksiniz. Özgürlüğü göreceksiniz. Konsollarınızı daha ucuza alacaksınız. İnternet erişiminiz çok daha rahat olacak” diye seslendi.

“BAŞKA GENEL BAŞKANIN CESARET EDECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Jahrein ise yayının başında Kılıçdaroğlu’nu anons ederken, “Başka bir genel başkanının buna cesaret edeceğini düşünmüyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu yayında şunları söyledi:

6 AYDA ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK: Herkesin mutluluğu için bir çıta var ama bu gençlik mutluluk istiyor.  CHP iktidara geldiğinde bana her türlü eleştiriyi özgürce yapacaklar. Ben de o eleştirilerden ders alacağım. Partinin Genel Başkanıyım partimiz iktidar olduğunda 6 ayda çok şey değişecek. Yurt sorununu bir yılda çözeceğim. İkişer kişilik odalar, sıcak suyu, internet bağlantısı her şey olacak. Gençler 6 ayı bir köşeye yazsın en ufak bir endişeleri olmasın. 6 ayda özgürlüğü, baharı görecekler. KYK borcu olanlar var. Faizlerini bir hafta içinde sileceğim. Ödemiş olan varsa iade edeceğim. İşe girip sigorta primleri yatınca ana paralarını taksitle isteyeceğiz.

ÜNİVERSİTELER KENDİ REKTÖRÜNÜ SEÇECEK: Bir ülke dünyada söz sahibi olmak istiyorsa tek yolu üniversiteler. Bilimde, sanatta, sporda söz sahibi olmasının tek yolu üniversiteler. Bilimsel özerkliği olacak. Her türlü düşünce özgürce tartışılacak. Aynı zamanda mali özerkliği olacak üniversitelerin. Üniversite kendi rektörünü kendi seçecek. Çok güzel binalar var, üzerine üniversite yazmışsınız içinde profesör yok. Kendimizi kandırıyoruz. Üniversite gerçek anlamda üniversite ise başımızın üzerine. Türkiye’nin her yerinde üniversite var ama ilk 500’e giren bir tane yok.

BİLİMSEL ÇALIŞMA YAPAN ŞİRKETLERİ DESTEKLEYECEĞİZ: Özel sektörde bilimsel çalışmalar yapan kurumları destekleyeceğiz. Devlet bu kaynağı sağlamak zorundadır. Bütün organize sanayi bölgelerinde teknoloji liseleri kuracağız. 6 yıl veya 5 yıl olacak, yatılı olacak. Öğrenci 3 yıl okuyacak, ardından staj yapacak, okulu bitirdiğinde işi hazır olacak. Böylece sanayi ve eğitim iç içe geçecek. Eğitim üretime dayalı olmazsa eğitim olmaktan çıkar.

'BOOMER'LARDAN BU MEMLEKETİ KURTARACAĞIZ: Bakın bir şey anlatayım. Bunu anlatmazsam haksızlık olur. Gıda bölümünden üniversite mezunu, Mersin’de yaşıyor. ‘Her tarafa CV’mi bıraktım’ diyor, ‘hiçbir işe yaramadığını gördüm, iki çocuğum var, evlere temizliğe gidiyorum’ diyor. Üniversite mezunu. Utanması gereken kim? Boomer diyorsunuz değil mi? işte onlar. Boomer’lardan bu memleketi kurtaracağız. Üniversite mezunu bu koşullarda çalıştırıyorsanız o üniversite üniversite değil, oraya verilen emeklerin tümüne de inan üzülüyor.

EN PAHALI İNTERNET TÜRKİYE’DE: En ağır çalışan en pahalı internet. Niçin? Türk Telekom’u Hariri ailesine verdiler. Türk bankalarından kredi çekerek aldı. Bakırları, binaları sattı gitti. Gençler gerçeği bilsin. 2 milyon 400 bin hanede internet yok. Bu Türkiye’nin ayıbı. Biz internet üzerinden eğitim yapıyoruz. EBA dedik. 2 milyon 400 bin ailenin çocukları ulaşamadı. Şimdi mezun olacaklar. Pandemi mezunları. Kabahat ülkeyi yönetende. Kabahat çocukların değil.  Pandemi döneminde bile internete zam yaptılar.

BÜTÇEDE EN BÜYÜK KAYNAĞI EĞİTİME AYIRACAĞIZ: Londra’da çok sayıda Türk öğrenci ortaöğrenimde, üniversiteyi geçtim… Alman Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Robert Kolej vardı. Proje okul dediler bu okulları bozmak için. Nitelikli okullardı bunlar. Bütün genç arkadaşlarım bilsin, ülkeyi geri bırakmak istiyorsanız eğitim sistemini bozacaksınız.  4 4 4 Bakanlar Kurulu’nda tartışılmadı. 5 AKP’li milletvekili kanun teklifi verdi hiçbiri eğitimci değil… Bütçedeki en büyük kaynağı eğitime ayıracağız. Biz yemeyeceğiz gerekirse eğitime harcayacağız. En büyük yatırımı insana yapacağız. Eğitim sistemini baştan aşağı değiştirmek zorundayız.

BAKANLIK VAR GENÇ YOK: Bir politikacı ben her şeyi biliyorum derse en büyük yalanı söyler. Anayasa değişikliği gerekiyorsa yapacağız. Biz çocuklarımızın dünyayla yarışan çocuklar olmasını istiyoruz. Bu eğitim sistemini tepeden tırnağa değiştirmek zorundayız. Aksi halde Türkiye büyüyemez. CHP’de PM’nin yüzde 20’si genç. Gençlik kotası getireceğiz. Gençlik ve Spor Bakanlığı. İktidarımızda oranın yüzde 90’ı gençlerden oluşacak. Bakanlık var içinde genç yok.

CHP'NİN ADAYI KİM OLACAK? CHP'nin şuanda bir adayı yok. Biz bir ittifak yaptık. Cumhurbaşkanı adayını ittifakla konuşmak zorundayız. Aksi halde bu ittifak ittifak olmaktan çıkar, Cumhur İttifakı'na döner.

HDP AÇIKLAMASI: Bir ittifak var ama bu ittifakın içinde CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti var. Adı da Millet İttifakı ve HDP bu ittifakın içinde yok, olsa söylerdim.

SEDAT PEKER’İN VİDEOLARI: O videolarla ilgili bilgiyi basın danışmanım Ömer beyden aldım. Bizim zaten o dünyada işimiz yok. Yeraltı dünyasının aktörleri siyaseti etkiliyorsa… Soylu ‘ayda 10 bin dolar alan siyasetçi var’ dedi. Soylu’nun bunu açıklaması lazım. Yeraltı dünyası olmamalı. Olağanüstü rant, uyuşturucu demektir. Bir rant savaşı var. Dikkat ettiniz mi Erdoğan hiç konuşmuyor. Sanki Erdoğan bu ülkeyi hiç yönetmiyor. Hiçbir dava açılmamışsa ya savcı ya siyasiler satın alınmıştır. Bu kirlilikten Türkiye’nin temizlenmesi lazım. Bu siyasi kim? Parlamento içinde mi dışında mı? Bunu yapamıyorsa TBMM üzerine düşen rüşvet gölgesi altında ezilir.

BENİ DAVAYLA KORKUTAMAZLAR: (Man adası davası) o davayı kazanacağım. Üstelik o kadar yüksek tazminat ödesin ki Kılıçdaroğlu bir daha söylemesin! Bizim parayla işimiz yok. Öyle tehditle, davayla, dokunulmazlıkla beni korkutamazlar. Neden çekineyim?

AŞIDA DOĞRUDAN ANLAŞMAYI NEDEN BAŞTAN YAPMADINIZ: 100 milyon doz aşı gelecek dediler gelmedi. Doğrudan firmayla anlaşma yapmadılar aracı koydular. Biz anlaşmayı bulduk öyle bir anlaşma yok. DMO yapmış anlaşmayı. Neden kendini yalancı duruma düşürüyorsunuz? Son anlaşma doğrudan aracısız. Bunu neden baştan yapmadınız? Neden bir aracı girsin, niye birileri malı götürsün? Nüfusun yarısından fazlası şimdi aşılı olmuştu. Her şeye para gözüyle bakmamak lazım.  Sağlık çalışanları büyük özveri gösterdiler. Sağlıkta şiddet hala var. İki ay ikramiye verin bari. Yoğun bakımdaki hemşireye verdikleri 4 lira. İnsan utanır. Bunların yatacak yeri yok.

KILIÇDAROĞLU GENÇLERE SESLENDİ: Sevgili gençler geleceği yurt dışında düşünebilirsiniz ama size sözüm söz beraber bu ülkeyi aydınlığa çıkaracağız. 6 ay içinde göreceksiniz başka bir Türkiye... ‘Ben Kılıçdaroğlu’nu istediğim gibi eleştiririm başıma hiçbir felaket gelmez’… Hepsini göreceksiniz. Özgürlüğü göreceksiniz. Konsollarınızı daha ucuza alacaksınız. İnternet erişiminiz çok daha rahat olacak. Bir yıl içinde her yurtta, her odada genişbant internet erişimi olacak. Her şeyi özgürlük alanınızı geliştirerek yapacağım.  

BOOMER NEDİR?

Z kuşağının yani 2000 neslinin son zamanlarda yeni fikirlere kapalı olan, gençlerin ideallerine, yeni duyarlılıklara karşı çıkan yaşlıları eleştirmek için kullandığı gözde ifadesi: “OK boomer”


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler