Kılıçdaroğlu: Faiz Borçlarının Yüzde 80'ini Sileceğim

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "5 milyon vatandaş borç batağında. Bir kısmı cezaevine girdi, bazıları sırada bekliyor. Bu vatandaşların faiz borçlarının yüzde 80'ini sileceğim" dedi.

04 Mayıs 2015 Pazartesi, 19:56
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Iğdır Belediye Meydanı'nda düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, sosyal devleti güçlendireceklerini, ahlaklı siyaseti getireceklerini söyledi.

Türkiye'de 11 milyon emekli olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Bütün emeklilerin oyunu istiyorum, bir fire bile istemiyorum, bir tek fire bile. Neden mi diyeceksiniz? Emeklilerin hakkını benim kadar savunan ikinci bir siyasi lider yoktur. 'Emeklilere vefa borcumuz vardır' diyen tek siyasi partinin lideriyim" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ürettiği zaman güçlü olacağına işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Biz Güney Kore'den önce otomobil ürettik. Şimdi bizim bir otomobil markamız bile yok, Güney Kore'nin dünya çapında 3 otomobil markası var. Neyimiz eksik? Bilim adamımız mı eksik, var. Üniversitelerimiz mi eksik, var. Üreticimiz mi eksik, o da var. Ne eksik, sizin ekonomi politikalarınız yanlış, teşvik politikalarınız yanlış. Kimi teşvik edeceğinizi, nasıl teşvik edeceğinizi iyi belirlemezseniz ekonomiyi büyütemezsiniz, ekonomiyi güçlü ekonomi haline getiremezsiniz. Ne olur bedeli? Bedeli hırsızlık olur, 6 milyon 200 bin işsiz. Bedeli ne olur? Bedeli yoksulluk olur, 17 milyon insan yoksul. Ben yoksulluğu çözeceğim. Sözüm söz. 4 yıllık süre istiyorum sizden."

"Vatandaş borç batağında"

Kılıçdaroğlu, kredi kartı ve tüketici kredilerinden kaynaklanan borçlanmalara ilişkin önemli bir proje hazırladıklarını anlattı.

Türkiye'de 5 milyon kişinin borç batağında olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"5 milyon vatandaş borç batağında. 1 milyon 220 bin vatandaş için ceza verildi. Bir kısmı cezaevine girdi, bazıları sırada bekliyor. Bu vatandaşların faiz borçlarının en az yüzde 80'ini sileceğim. En az yüzde 80, belki daha da fazla olabilir. Bunun kaynağını da soruyorlar. Bunun kaynağı yok arkadaşlar" ifadelerini kullandı.

Bankaların, kredi kartları ve tüketici kredilerinden 19 milyar lira alacaklı olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bankalar bu alacağını, varlık yönetimi şirketlerine 2 milyar 800 milyon liraya satıyorlar. Bu şirketler de satın aldığı 19 milyar lira için avukat ordusuyla vatandaşa baskı yapıyor. Ben de bankalar birliğiyle görüşeceğim. Bu vatandaşlar, son 10 yılda sana 128 milyar dolar faiz ödediler. Madem 19 milyar lira alacağını, 2 milyar liraya satıyorsun, bana sat arkadaş. 17 milyar lirayı siliyorsun, kimsenin yükü değil bu. Bunu dünya yapıyor, Romanya yapıyor, diğer ülkeler yapıyor. Biz de yaparız. Ben sizleri düşünüyorum, banka kredisi ve tüketici kredisi borçlarının yüzde 80'i silinecek."

Konuşmasının ardından vatandaşlara karanfil dağıtan Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde annesi Kıymet Oğan'ı kaybeden MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan'a başsağlığı ziyaretinde bulundu.