Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'ın tehdidine rest: Her şeye hazırlıklıyım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklanabileceği spekülasyonlarına yol açan, Tayyip Erdoğan'ın sözlerine ilişkin; “Gayriciddi bir söz olarak bunu görmek doğru değil. Her şeye hazırlıklıyım” ifadelerini kullandı

21 Ağustos 2017 Pazartesi, 09:15
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklanabileceği spekülasyonlarına yol açan, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözleriyle ilgili olarak, “Gayriciddi bir söz olarak bunu görmek doğru değil. Her şeye hazırlıklıyım” dedi.

Hürriyet Daily News gazetesinden Barçın Yinanç'a konuşan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi;

"Yargı bağımsız diyor açıkça yargı yoluyla sopa gösteriyor"

 "Bu ülkede yargı bağımsızdır diyen kişi ana muhalefet partisinin genel başkanına açıkça yargı yoluyla sopa göstermeye kalkıyor. 15 Temmuz darbe girişiminden beş gün sonra OHAL ilan edildi. Biz buna sivil darbe diyoruz. Her darbe kendi hukukunu yaratır. 12 Mart, 12 Eylül’de bunu gördük. Sivil darbeciler kendi hukuklarını oluşturdular. 20 Temmuz’dan sonra da sivil darbeciler OHAL ve KHK ile darbe hukukunu oluşturuyor. Geçmişte darbeciler nasıl herhangi bir kişiyi tutuklatıp rahatlıkla hapse attırabiliyorsa aynı yetkinin kendisinde olduğunu sanıyor bizim diktatör. “Ben de yakalarım yargı benim emrimde atarım içeriye.” Biz bunlara pabuç bırakmayız. ‘Bu özgüveniniz nereden’ diye sorarsanız; ortada bir suç yok. MİT TIR’larıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’nin kararı var; ‘Bunlar devlet sırrı değil’ diyor.

 "Hiç kimsenin can ve mal güvenliği yok derken buna ben de dahilim"

"Cumhurbaşkanı ‘Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımıyorum’ demişti. Her darbe kendi hukukunu yaratır; kendi mahkemesi, kendi polisleri gözaltına alıp tutuklatabilir de. Gayri ciddi bir söz olarak bunu görmek doğru değil. Daha önce de dedim; Türkiye’de hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Hiç kimsenin derken buna ben de dahilim."

 "Tutuklanmam muhalefeti zayıflatmaz, CHP'yi daha güçlü hale getirir"

"Tutuklanmam CHP'yi daha daha güçlü hale getirecektir. Biz sıradan bir parti değiliz; dünyanın en eski dört partisinden biriyiz. Türkiye’nin geriye gidiş şansı yoktur. Türkiye bu yükü kaldıramaz. Herkes konuşurken son derece dikkatli olmak zorundadır."

"AKP'de metal yorgunluğu değil, metal yığılması var"

"O tarafta büyük moral bozukluğu var. İtiraf ediyorlar metal yorgunluğu diye ama metal yığılması var. Bizim tarafta ise kaybedilen demokrasi, yok olan adalet nedeniyle bunları geri getirmek için bir heyecan var ve yarın seçim olacakmış gibi çalışıyoruz."

 "Dış politika iç politika malzemesi olarak kullanılamaz"

"AB ile kopuşa doğru gidiyoruz ve bu son derece riskli. Dış politika, iç politika malzemesi olarak kullanılmaz. Dış politika tüm ülkelerde millidir; iktidar ve muhalefet aynı dış politikayı savunurlar; bizde de Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana böyle gitmiştir. Ama ilk kez AKP iktidarında iktidarla muhalefet arasında kopuş olmuştur."

 "Adalet olmazsa ekmek de olmaz"

 “ADALET olmazsa ekmek de olmaz. Biz eğitimde adaleti de konuşacağız. Bugün hiçbir aile çocuğunu okula gönderirken memnun değil. Geçimde adaleti konuşacağız. Adalet Kurultayı ile adalet kavramını soyut bir kavram olmaktan çıkarıp ete kemiğe büründürüyoruz. Bunu daha sonra toplumun her kesimine aktaracağız. Adalet herkesin önceliği. Ben mahkemeye başvurduğumda adalet gerçekleşsin beklentisindeyim; çocuğunu daha iyi bir okula gitsin diye sınava gönderen de adil bir sonuç beklentisinde. Adalet kavramını herkesin kendini bulabileceği bir yere oturtacağız. Eğitimde ne bekliyor gelsin anlatsın. Sorunu yaşayanla sorunu çözecek olanların yan yana geleceği bir platform oluşturmayı amaçlıyoruz.”