Kısaca devlet yok

Türkiye'nin ilk Roman milletvekili Özcan Purçu, içinden çıktığı toplumun sorunları için uğraşırken hep “yok”larla karşılaşıyor. CHP İzmir Milletvekili Purçu'nun Manisa'da Romanlar için yapılan TOKİ konutlarında yaptığı inceleme sonrası tuttuğu notlar tam bir “yoklar listesi”.

22 Ekim 2016 Cumartesi, 11:35
Abone Ol google-news

 

Purçu, “Vatandaş, ne yazık ki devletin yanında olduğunu hissetmiyor. Üstelik burası TOKİ konutları... Sadece binaları yapıp bırakmışlar. Kanalizasyon kokusundan durulmuyor. Manisa'ya liseye gitmesi gereken çocuklar için her gün 15 lira veremiyorlar. Bu yüzden 15 Roman çocuğu okulu bırakmış. Yandaki ilköğretim müdürü üniformaları yok diye çocukları okula almıyor. Çocuklar sırtlarında çantalarıyla dışarıda geziyor. Ondan sonra da Romanlara 'çocuklarınızı okutun' diyorlar. Seçim zamanı Romanlara söz veren hükümetin siyatçileri şimdi ne yapıyor?” diye konuştu.

VİCDANLARA KEPÇE

Roman yurttaşlara yönelik bir “mağduriyet” gelişmesi de İstanbul Ümraniye'de yaşanıyor. Şerifali Mahallesi Serdivan Sokak'ta yaşayan Roman ailelerin kaldıkları çadırlar, Ümraniye Belediyesi zabıta ekiplerince kepçelerle yıkıldı. Çadırlarda kalan aileler, sokakta kalınca özellikle çocuklar olumsuz etkilendi. Olayın kendisine ulaşması üzerine Ümraniye Kaymakamı'yla görüştüğünü belirten Özcan Purçu, “Kaymakam bana orada tek bir ailenin olduğunu, onların da çadırını kendilerinin yıktığını söyledi. Ancak durum öyle değil. Burada 24 aile var. 11'inin çadırları Ümraniye Belediyesi'nin dozerlerince, zabıta eşliğinde yıkılmış. İlköğretim öğrencileri sokakta yatıyor. Ümraniye'de insanlık dışı bir tablo, büyük bir vicdansızlık var” dedi.

Purçu ve CHP milletvekilleri, olayın gerçekleştiği yerde bugün inceleme ve açıklama yapacak.