KKTC sele teslim

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini (KKTC) etkisi altına alan yağışlı hava, sel baskınlarına neden oldu. Acil tedbirler alma gündemiyle olağanüstü toplanan KKTC Bakanlar Kurulu, hasar tespiti için 9 ayrı komite oluşturulmasını kararlaştırdı.

19 Ocak 2010 Salı, 07:02
Abone Ol google-news

Gün boyunca yağan ve akşam saatlerinde şiddetini arttıran sağanak yağış, birçok bölgede ev ve iş yerlerini su basmasına, bazı yolların trafiğe kapatılmasına sebep oldu.

Şiddetli yağmur, özellikle Güzelyurt ve Bostancı bölgesinde etkili oldu. Lefkoşa'da da bazı evlerde su baskınları yaşanırken, yollar su altında kaldı.

KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Bayrak Televizyonu'na (BRT) telefonla yaptığı açıklamada, 1974'ten bu yana, Güzelyurt ve Bostancı'nın böyle bir durumla karşı karşıya kalmadığını belirterek, su baskınlarının büyüklüğüne dikkati çekti. Dürüst, Güzelyurt'taki ilk ve orta dereceli okulların salı günü, bir günlüğüne tatil edildiğini bildirdi.
Sel baskınlarına karşı, başta asker ve sivil savunma ekipleri başta olmak üzere, itfaiye ve belediye ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

KKTC'yi etkisi altına alan ve hayatı olumsuz yönde etkileyen yağışlı havanın 23 Ocak Cumartesi gününe kadar etkili olması bekleniyor.

Bu arada, eski Güzelyurt Kaymakamı Yalçın Cemal, Kıbrıs Genç TV'ye yaptığı açıklamada, Güzelyurt'taki sel baskınının, ''Manavgat Çayı kadar büyük aktığını'' ifade etti. Cemal, Kıbrıs Rum kesimindeki baraj kapaklarının açıldığını iddia ederek, bunun, sel baskının bu kadar büyük olmasında etkili olduğunu savundu.


UBP'nin toplantısı ertelendi

Öte yandan, cumhurbaşkanı adayını resmen açıklamak üzere bugün toplanacak olan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Parti Meclisi toplantısı da, yaşanan sel felaketi nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, BRT'ye yaptığı açıklamada, ''önceliğin vatandaşın yaralarının sarılması olduğunu'' ifade ederek, Parti Meclisi toplantısının ileri bir tarihe ertelendiğini bildirdi.
Başbakan Eroğlu, vatandaşın yaralarının sarılması için gerekenlerin en kısa sürede yapılacağını kaydetti.

UBP Parti Meclisi toplantısında, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Derviş Eroğlu'nun, cumhurbaşkanlığı adaylığı onaylanarak resmen açıklanacaktı.

 

"Baraj kapakları açılmadı"

Öte yandan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bölgedeki incelemeleri sırasında yurttaşlara, Rum tarafından baraj kapaklarının açılmadığını anlattı.

Talat, baraj kapaklarının açılmasının mümkün olmadığını, çünkü sözü edilen barajlarda sadece taşma kanalları bulunduğunu, meydana gelenin tam anlamıyla doğal felaket olduğunu söyledi.
Selin en fazla vurduğu ve dolayısıyla zararın en fazla olduğu Yukarı Bostancı'da ev ve sokakları temizleyen vatandaşları ziyaret eden Talat, temizlik yapan insanların kendisinden talep ettiği çorap ve çizmelerin sağlanması konusunda gerekli talimatı verdiğini bildirdi.

Talat, bölge insanlarının barınma ve yemek ihtiyaçlarının süratle karşılanması amacıyla ilgili kurumaların görevlendirildiğini belirterek, şu an devleti yönetenlere düşen görevin, yaraların süratle sarılması olduğunu belirtti. Talat, oluşturulan hasar tespit komisyonunun kısa sürede çalışmaya başlayacağını sözlerine ekledi.

Bu arada Güzelyurt bölgesinde 20 yıldır su akmadığı belirtilen derelerden, sel felaketi sırasında su aktığı kaydedildi.

 

"Rum tarafındaki sel sularının KKTC'deki iskan bölgelerine yönlendirilmesi insanlık ayıbı"

Başbakan Eroğlu ve berberindeki bakanlar, Güzelyurt bölgesinde aşırı yağmurların ardından meydana gelen felaketi yerinde inceledi.

Eroğlu, incelemenin ardından Bayrak Televizyonu (BRT) canlı yayınında yaptığı değerlendirmede, büyük bir felaketle karşı karşıya bulunulduğunu, yaraların sarılması ve zararın en aza indirilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Bölgede incelemelerde bulunduktan sonra oluşan tabloyu daha iyi gördüklerini belirten Eroğlu, ''Maalesef evlere çamurlar girdi, bazı evleri su bastı, insanların yatacak yeri yok'' dedi.
Eroğlu, bölgede kurulan hasar tespit komisyonunun zararın telafisi için çalışma yapacağını, öğleden sonra Lefkoşa'da da konuyla ilgili durum değerlendirilmesi yapılacağını bildirdi.
Güzelyurt bölgesinde çok büyük zarar olduğunu kaydeden Eroğlu, insanların da büyük huzursuzluk, telaş ve panik içinde bulunduğunu söyledi.

Başbakan Eroğlu, ''Rum tarafındaki Astromerit bölgesinde baraj kapağının açıldığı, bunun da felakete sebep olduğu'' yönündeki bir haberler hakkında, baraj kapağıyla ilgili yorum yapamayacağını, ancak geçmişte barajın Rum tarafında Trodos Dağları'nın güzergahında yapılmasının büyük bir hata olduğunu söyledi.

''Geçmişte yapılan hataların bedellerini ödüyoruz'' diyen Başbakan Eroğlu, Rum tarafındaki baraj suyunun, özellikle KKTC'de iskan edilmiş bölgelere doğru verilmesinin ''büyük bir insanlık ayıbı'' olduğunu vurguladı.

 

9 Komite kuruldu

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Güzelyurt Kaymakamlığında yapılan toplantıda alınan kararlarla ilgili açıklamasında, Güzelyurt'taki sel felaketine karşı acil tedbirler üzerinde durulduğunu ve hasar tespitinin hızla yapılması için 9 komite kurulduğunu söyledi.

Eroğlu, komitelerin bir iki gün içinde Güzelyurt ve Bostancı bölgesinde tüm zarar gören yerlere gireceğini ve hasar tespiti yaparak kendilerine bildireceğini, zarar ziyanın hükümet tarafından hemen telafi edileceğini söyledi.

Sel felaketinde zarar gören okulları, öğrenci ve ailelerini de düşündüklerini kaydeden Eroğlu, bazı ilk ve orta öğretim okullarının cuma günü açık olacak şekilde tatil edildiğini belirtti.
Vatandaşlara seslenerek telaşa gerek bulunmadığını ifade eden Eroğlu, en kısa zamanda tüm yaraların sarılacağını, bundan kimsenin endişesi olmamasını istedi.

Bakanlar Kurulu toplantısında Orams kararının da değerlendirdiğini belirten Eroğlu, ellerine bu konuda herhangi bir yazılı belge bulunmamasından dolayı gerekli değerlendirmeyi daha sonra yapıp kamuoyunu bilgilendireceklerini söyledi.

 

Türkiye'den 1 milyon dolar yardım

Sel felaketi yaşayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) ilk yardım elini Türkiye uzatarak, 1 milyon dolar yardım yapmayı kararlaştırdı.

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Güzelyurt ve çevresinde aşırı yağışlar sonucunda meydana gelen taşkınların ciddi maddi hasara neden olduğunun üzüntüyle müşahede edildiği bildirildi.

Büyükelçilik açıklamasında, ''Her zaman ve her şart altında Kıbrıs Türk halkının yanında olan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi koordinasyonunda, taşkınlardan zarar gören kardeşlerimize acilen yardım elini uzatarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne 1 milyon dolar tutarında maddi yardım yapılmasını kararlaştırmıştır'' denildi.

Yardımın en kısa sürede ihtiyaç sahiplerine ulaşması amacıyla KKTC makamlarıyla gerekli eşgüdümün sağlanacağı ifade edilen açıklamada, Büyükelçiliğin yöre halkına geçmiş olsun dilekleri yinelendi.