Korkulu ‘Man’ dosyası

İstanbul İstinaf Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Kılıçdaroğlu’nu, Erdoğan ve ailesine tazminata mahkûm eden yerel mahkeme kararını iptal etmişti.

Yayınlanma: 20.12.2019 - 02:00
Korkulu ‘Man’ dosyası
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Man Adası belgelerine ilişkin açıklamaları nedeniyle yerel mahkemenin verdiği iki ayrı kararı inceleyecek olan İstanbul İstinaf Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi üye hâkimlerinin üzerinde yoğun bir baskı oluşturulduğu ortaya çıktı. Üye hâkimlerin başka yere tayin ve ücretsiz izin talebinde bulundukları ancak bu taleplerinin reddedildiği öğrenildi. 

Aynı heyet Kılıçdaroğlu’nu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine 3 ayrı davada 694 bin lira tazminat ödemeye mahkûm eden yerel mahkeme kararını bozmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel ise bozma kararının yanlış yorumlandığını savunmuştu. 

KASIMDA BOZMA KARARI

İstanbul İstinaf Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Man Adası belgelerine ilişkin sözleri nedeniyle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine 3 ayrı davada 694 bin lira tazminat ödemeye mahkûm eden yerel mahkeme kararını kasım ayında bozdu. 

Bozma kararının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel ise bozma kararının yanlış yorumlandığını savunarak “Davalı sıfatını koruyan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu lehine bozma kararı verildiği yönündeki kamuoyunu yanıltıcı haberler gerçeği yansıtmamaktadır. 

Bu minvalde yerel mahkemeler tarafından verilen kararlara ilişkin bölge adliye mahkemesi (istinaf) tarafından usule ilişkin bir bozma kararı verilmiş olup dosyanın esası incelenmemiştir. 

Yerel mahkemede açılan ve müvekkillere atılan iftira yollu hareketlere ilişkin kazanılan tazminat miktarları vekil sıfatıyla icraya konulmuş olup, yatırılan tazminat miktarları icra dosyasında depo edilmiştir” ifadelerini kullanmıştı. 

‘TAYİN VE İZİN TALEPLERİ REDDEDİLDİ’

İstanbul İstinaf Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi heyetinin verdiği bozma kararının ardından heyet üyeleri üzerlerinde yoğun bir baskı kurulmaya çalışıldığı öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun Man Adasına ilişkin yaptığı açıklamaları nedeniyle yerel mahkemenin karar verdiği iki ayrı dosya üzerinde de inceleme yapacak olan İstanbul İstinaf Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi üye hâkimleri üzerlerindeki baskı nedeniyle görev yerlerinin değiştirilmesini istediler. Bu talepleri reddedilince aralarından ücretsiz izne ayrılmak isteyenler oldu. Ancak üye hâkimlerin bu talebi de reddedildi.

NE OLMUŞTU?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Man Adası’nda kurulu Bellway adlı şirkete para akışı belgelerini partisinin grup toplantısında açıklamıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu yakınlarının vergi cenneti olarak bilinen Man Adası’nda kurulan bir off-shore şirkete milyonlarca dolar para gönderdiği iddia edilmişti. Erdoğan, Man Adası iddialarının iftira olduğunu savunarak “Beni ve yakınlarımı Man Adası’na para kaçırma iftirasını atan Kılıçdaroğlu’nun yaptığı çirkin bir iftiraydı. Bu da adalet duvarına çarptı” demişti.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon