“Lebaleb dolu salonlarda kimlere test yapıldı?”

Koronavirüsün teşhisinde kullanılan PCR testinin kamu hastanelerinde yurttaşlara ücretsiz yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği bazı algoritmalara ve kılavuzlara uygunluk şartı aranırken; AKP kongrelerini davet edilenlerden kriter aranmaksızın testler yapıldığı iddia edildi. Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç “Sağlık Bakanlığı'nı, söz konusu AKP Kongresine katılım olunca ne algoritma ne de kılavuz takmadığı anlaşılmaktadır. Lebaleb dolu salonlarda algoritmaya aykırı PCR testi kimlere yapıldı? Sağlık Bakanı’nı ve Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu’nu açıklama yapmaya çağırıyoruz” dediler.

24 Şubat 2021 Çarşamba, 11:58
“Lebaleb dolu salonlarda kimlere test yapıldı?”
Abone Ol google-news

Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç “Sağlık Bakanı’nı ve Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu’nu açıklama yapmaya çağırıyoruz” diyerek yaptıkları açıklamada “Kamu sağlık kurumlarında/hastanelerinde PCR Testi yaptırmak için salgın yönetimi algoritmasına ve ayakta vaka sorgulama kılavuzuna AKP İl kongresine katılmakta mı eklendi? Açıklayınız!” çağrısını yaptılar. 

GÖZ MÜ YUMULUYOR?

“PCR testini kamu sağlık kuruluşlarında/hastanelerinde yaptırabilmek için Covid-19 semptomlarını varlığını sorgulatan ve bu konu için Bilim Kurulu’nun hazırladığı algoritmayı tanımlayan kılavuzu yayımlayan Sağlık Bakanlığı, AKP İl kongrelerine katılanlara farklı davranılmasına göz mü yummaktadır?” diye soran Demir ve Kılıç, yurttaşların kendi isteği ile PCR testi yaptırmak isterse de özel sağlık kuruluşunda 250 TL karşılığında testi yaptırabildiklerini söylediler. Demir ve Kılıç “Ancak AKP kongrelerine davet edilenlere algoritmaya ve kılavuza aykırı olarak hiçbir kriter/semptom aranmaksızın tarama amaçlı kamu sağlık kurumlarında ücretsiz PCR testi yapıldığı iddia edilmektedir. Sağlık Bakanlığını, söz konusu AKP Kongresine katılım olunca ne algoritma ne de kılavuz takmadığı anlaşılmaktadır” dediler. 

BİLİM KURULUNA ELEŞTİRİ

Karadeniz illerinde art arda yapılan AKP İl kongrelerindeki sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığını anımsatan Demir ve Kılıç, “Sağlık Bakanlığının haftalık yayımladığı illere göre vaka sayısının (100 binde) Karadeniz Bölgesinde yüksek olması ve kamuoyunda ‘lebaleb’ doldurma tartışması sonucu, teması azaltmak için kongreleri iptal etmek yerine kendi koydukları kurallara da aykırı biçimde daha sonra yapılan AKP il kongrelerinde yeni bir uygulamaya geçildiği iddia edilmektedir. İddialara göre AKP Ankara İl kongresine katılanlara Cumhurbaşkanlığı sarayında, İzmir İl kongresine katılan yönetici ve üyelere ise kamu hastanelerinde PCR testi yapılmıştır. Toplantıya katılacaklara PCR testi yapılması bulaşı önlemede elbette önemlidir. Ancak bu uygulamaların tüm vatandaşlar için eşit olması gerekmektedir. Vatandaşların siyasi görüşüne ve yapılacak il kongrelerine göre test uygulaması yapılamaz” açıklamasını yaptılar. 

VİRÜS AYRIM MI YAPIYOR?

Demir ve Kılıç, bakanlığa ve bilim kuruluna özetle şu soruları yönelttiler: “Kamuoyuna yansıyan AKP il kongrelerinin lebaleb dolu yapılmasının hangi bilimsel kararınızla, yayımlandığınız hangi algoritma ve kılavuzla uyumlu olduğunu kamuoyuna açıklamanız gerekmez mi? Yayınladığınız kılavuzlara göre temaslı vatandaşların PCR testi yaptırabilmesi için Covid-19 semptomları sorgulanmakta ve semptomları varsa yapılmaktadır. AKP il kongresine katılan yönetici ve üyelerine hangi semptomla kamu hastanelerinde PCR testi yapılmıştır?  Yoksa test yaptırmak için gereken kurallar arasına AKP yöneticisi veya üyesi olmakta mı eklendi? Covid-19 virüsü kişilere bulaşta parti, siyasi görüş ayrımı mı yapmakta mıdır?”