Levent Ersöz tutuklandı

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen emekli Tuğgeneral Levent Ersöz tutuklandı. Ersöz'ün evinde ele geçirilen belgeler arasında eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'e ait telefon dinleme kayıtlarının da çıktığı öğrenildi.

16 Ocak 2009 Cuma, 08:41
Abone Ol google-news

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz ve Ercan Şafak tarafından ifadesi alındıktan sonra tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilen emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, İstanbul nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Mahkeme, Levent Ersöz'ün tutuklanmasına karar verdi. Ersöz'ün hakkındaki yakalama kararı nedeniyle CMK'ya göre gözaltına alındıktan sonra 24 saat içerisinde hakim karşısına çıkması gerektiğinden, süre dolduğu için savcılık sorgusunun yarıda bırakılarak mahkemeye gönderildiği belirtildi. Levent Ersöz'ün, savcılık sorgusu sırasında kendisine yöneltilen sorulara yanıt vermediği de öğrenildi.

Bu arada, Ankara'dan İstanbul'a getirilen Yarbay Mustafa Dönmez'in, önümüzdeki hafta başında, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne götürülerek, ifadesinin alınacağı bildirildi.

Öte yandan, Ankara'da görevli 2 askeri savcının, çarşamba günü Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelerek, ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten savcılarla görüştüğü öğrenildi.
Askeri savcıların, 2 gün boyunca İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün de aralarında bulunduğu 5 savcı ile soruşturma kapsamında tutuklanan askeri personel hakkında görüştüğü kaydedildi. Ersöz'ün damadı Baran Kayral savılıkça serbest bırakıldı.
 

Devam eden soruşturmada 42 kişi tutuklandı

Soruşturma kapsamında, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Kurmay Albay Cengiz Köylü, Kurmay Albay Mustafa Koç, Yarbay Mustafa Dönmez, Üsteğmen Taylan Özgür Kırmızı, Üsteğmen Muhammet Sarıkaya, emekli Albay Mustafa Levent Göktaş, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, eski Esenyurt Belde Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, Prof. Dr. Yalçın Küçük, gazeteci Tuncay Özkan ile 3 teğmenin de yer aldığı 42 kişi tutuklu bulunuyor.

Olayla ilgili tutuklanan ve aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Üyesi emekli Hakim Albay Tanju Güvendiren, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile İP Genel Başkan Yardımcısı ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever'in de olduğu bazı kişiler ise tahliye edilmişti.

Gözaltına alınan Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, emekli Orgeneral Kemal Yavuz, Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel, emekli Kurmay Albay İlyas Çınar, Kurmay Albay Cihandar Hasanhanoğlu, Deniz Binbaşı Erbay Çolakoğlu, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz ve Emniyet Amiri Mehmet Engin Erkılınçoğlu'nun da aralarında bulunduğu bazı kişiler savcılık ve mahkemece serbest bırakılmıştı.

Soruşturmanın tamamlanan kısmına ilişkin, aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de bulunduğu 44'ü tutuklu 86 sanığa açılan dava ise sürüyor.

 

Ersöz'ün evinden şok belgeler çıktı

Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün evinde ele geçirilen belgeler arasında eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'e ait telefon dinleme kayıtlarının da çıktığı öğrenildi.


Ersöz, İtalya'da özel eğitim aldı

Ergenekon soruşturmasında firari olan ve önceki gün Ankara'da tedavi için geldiği hastanede yakalanarak İstanbul'a götürülen emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün İtalya'da istihbarat ve terör konusunda özel eğitim aldığı ortaya çıktı.

Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün özgeçmişine ilişkin önemli bir ayrıntıya ulaşıldı. Edinilen bilgiye göre, teknik takip, istihbarat ve terör konusunda uzman olan Ersöz, bu eğitimini İtalya'da aldı. 1990'li yılların başında İtalya'da askeri ateşe olarak da görev yapan Ersöz, Türkiye ile İtalya arasındaki Jandarma Eğitim programı çerçevesinde bu ülkede özel eğitim kursuna katıldı.

Güneydoğu'daki terörün en şiddetli döneminde bu kursu tamamlayarak Türkiye'ye gelen Ersöz, terör olaylarının yoğun yaşandığı Silopi ve Şırnak'ta görev yaptı. Ersöz, adını da buralarda yaptığı görevler sırasında duyurdu.

 

'Ersöz'ü terör suçlusu olarak tutuklamak mantığa aykırı'

 ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün avukatı Gülten Güven, ''30 yıldır terörle mücadele eden bir insanı terör suçlusu olarak tutuklamak mantığa aykırıdır'' dedi.

Ersöz'ün tutuklanmasının ardından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nin üst kapısında gazetecilere açıklama yapan Güven, müvekkilinin suçsuz olduğunu savunarak, müvekkiliyle ilgili delillerin sağlıklı olmadığını öne sürdü. Güven, ''30 yıldır terörle mücadele eden bir insanı terör suçlusu olarak tutuklamak mantığa aykırıdır. Türk milletinin canı için çalışan terör suçlusu olur mu?'' dedi. Müvekkilinin tutuklanmasına itiraz edeceklerini belirten Güven, ''Ersöz'ün, terör örgütlerinin hedef listesinde bulunduğunu'' söyledi.

Güven, ''müvekkilinin evinde, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün dinlenmesine ilişkin CD'lerin bulunduğu'' yönündeki iddianın da doğru olmadığını ifade ederek, kendisindeki arama tutanaklarında böyle bir şeyin yer almadığını kaydetti. Müvekkilinin, 24 saat aşıldıktan sonra hakim karşısına çıkarıldığını söyleyen Güven, bu durumu eleştirdi.
 

Ersöz, Metris Cezaevi'ne gönderildi

İstanbul nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün, ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'', ''silahlı örgüt kurmak ve yönetmek'', ''sahte kimlik kullanmak'' suçlarından tutuklandığı öğrenildi.

Ersöz, tutuklanmasının ardından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nden çıkartılarak, Metris Cezaevi'ne gönderildi.