Listeye ilk tepkiler

CHP'nin 33. Olağan Kurultayı, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda devam ediyor. Açıklanan PM aday listesinde yer alan ve almayan birçok isim, listeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

23 Mayıs 2010 Pazar, 13:03
Abone Ol google-news

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, CHP kurultayının yapıldığı Atatürk Spor Salonu'na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Parti Meclisi listesine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Sav, şunları söyledi:
"Bazı arkadaşlarımızın henüz nasıl bir liste oluşacağı belli olmadan liste değerlendirmesi yaptıkları anlaşıldı. Ama il başkanlarımız işin başından beri çok sağlıklı teşhisler koydular, sağlıklı değerlendirmeler yaptılar. Bu konuda da Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece, sabaha karşı sağlıklı bir değerlendirme yaparak CHP kurultayına bir gölge düşmemesi için listelerin oluşumuna katkı verdiler.

Öymen: Güzel buldum

CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Parti Meclisi listesine, "Güzel buldum. Uyumlu bir liste gibi gözüküyor" dedi. PM listesinin Önder Sav'ın mı Kılıçdaroğlu'nun mu listesi olduğu tartışmalarına girmek istemediğini belirten Öymen, "Kılıçdaroğlu'nun uyumlu çalışacağı bir liste olarak görüyorum" dedi.
 

Mehmet Ali Susam: Olumlu bir liste

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam da, "Olumlu bir liste. Çalışmak istediği, destek vermiş arkadaşları listeye almış" demekle yetindi.
 

Sevigen: Saygılıyız

Liste dışında kalan Mehmet Sevigen, listeye saygılı olacakları söyledi. Sevigen, listede eski ve yeni isimlerin kaynaştırıldığını belirterek, ilk günden eleştirilere girmemek gerektiğini söyledi.

Özyürek: Kırgın değilim

CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, Parti Meclisi'nde isminin yer almamasından dolayı kırgın olmadığını söyledi.  Özyürek, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, arkadaşlarının öyle düşündüğünü ifade etti. Özyürek, Kılıçardoğlu'na başarılar dileyerek, bundan sonra CHP'nin başarısı için çalışmaya devam edeceğini kaydetti.  Liste savaşının yaşanıp yaşanmadığı yönünde bir soruya ise Özyürek, "Yaşanmış olabilir, fakat sayın Deniz Baykal'ın isminin bu olaya karıştırılmasını dogru bulmuyoruz. Benim ve arkadaşlarımın böyle bir talebi olmadı" dedi.

 

Selvi: Görevimiz yardım etmek olacak

CHP Genel Başkanvekili Cevdet Selvi de yaptığı ilk değerlendirmede yeni listeye ilişkin, "Delegelerimiz neyi uygun görmüşse o olacak, onlar bilecek. O arkadaşlarımız çalışacak, bizim görevimiz de onlara yardım etmek olacak" dedi.

 

Sayan: İnşallah bu liste Sav'ın direktifleriyle Kılıçdaroğlu'nun önünü kapatmaz

Eski MYK Üyesi Savcı Sayan da listeye ilişkin yaptığı değerlendirmede, Önder Sav'ın, “eski tas, eski hamam, gücüme devam” diyerek listede etkili olduğunu öne sürerek, “İnşallah bu liste Sav'ın direktifleriyle Kılıçdaroğlu'nun önünü kapatmaz, Kılıçdaroğlu gibi bir değer yok olmaz. Kılıçdaroğlu'nun iyi çalışması için listedeki arkadaşların dikkat etmesi lazım” dedi.

Listede İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in yer almasının kendisini sevindirdiğini ifade eden Sayan, “Liste Önder Bey'e göre hazırlanmış, Kılıçdaroğlu çok dikkatli olmalı. Sav, yapacağını yaptı, Deniz Baykal'ı evine gönderdi, inşallah Kılıçdaroğlu'nu evine değil iktidara gönderir” diye konuştu.

“Koç düşünce bıçaklar çoğalır” diyen Sayan, Baykal'a yakın kişilerin listeden çıkartıldığını belirterek, “Keser döner sap döner bir gün olur hesap döner. Kalleşlik üzerine kurulmuş her şeyin sonu hezimettir. Ben bakan ya da milletvekili olmak için arkadaşlarımı yarı yolda ayak oyunlarıyla yarı yolda bırakmaktansa, siyaseti bırakıp, evimde oturmayı daha uygun görüyorum” değerlendirmesinde bulundu.


Arıtman: Liste bütünleştirici değil

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da listede yer alanlara başarılar dileyerek, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun en az yüzde 40 oy alarak iktidar olma hedefini koyduğunu ancak listenin bütünleştirici bir liste olmadığını söyledi. Dışlayıcı anlayışla yola çıkıldığını ve bunun da iktidara yürüme hızını yavaşlatacağını öne süren Arıtman, solda birlik adına listenin dengeler gözetilerek hazırlanması gerektiğini kaydetti.
 

Gülsün Bilgehan: CHP'ye olan ilgi arttı

Açıklanan listede yer alan Gülsün Bilgehan da listenin tüm solu kapsadığını söyledi. Kurultayın CHP'nin solda birliği sağlayacak tek parti olduğunu herkese gösterdiğini ifade eden Toker, basının desteğiyle CHP'ye olan ilginin arttığını belirtti.

Listedeki insanların büyük bir bölümünün hevesle ve iyi niyetle işe başladığını kaydeden Toker, “Liste artık usanmış, bıkkın kişilerden oluşmuyor. Deneyimli arkadaşların yanı sıra yeniliklerin peşinde olan arkadaşlar var. İyi uyumlu bir kadro olduğuna inanıyorum” diye konuştu.
 

Ekrem Kerem Oktay: Gençlerin CHP'ye katkıları giderek artacak

Açıklanan Parti Meclisi listesinde yer alan en genç üye 27 yaşındaki Ekrem Kerem Oktay da heyecanlı olduğunu ifade ederek, halkın CHP'ye sahip çıktığını ve her kesimi kapsayan bir Parti Meclisi oluşacağını söyledi. Listenin “çok güzel” olduğunu belirten Oktay, “Tecrübelisi, genci bir arada, eski muhaliflerle donanımlı bir liste oluşturulmuş. Bu liste mutabakat listesidir, toplumsal çıkarları düşünen bir liste. Hedef iktidar, Genel Başkanımızın direktifleri doğrultusunda çalışacağız, gençlerin CHP'ye katkıları giderek artacak” dedi.


Arınç'tan ilginç yorum

Devlet Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanlığına seçilen Kemal Kılıçdaroğlu'nu  kutlayarak, “İnanıyoruz ki CHP, Sayın Baykal'ın CHP'si olmaktan süratle çıkar” dedi.

KKTC'de bulunan Arınç, gazetecilerin CHP Kurultayına ilişkin sorusu  üzerine, Kılıçdaroğlu'nu önemli bir siyasi partinin genel başkanlığını kazanmış  olmasından dolayı kutlayarak, başarılar diledi.

Arınç, “İnanıyoruz ki CHP, Sayın Baykal'ın CHP'si olmaktan süratle  olmaktan çıkar ve özgürlükçü bir parti, gerçekten sosyal bir demokrat bir parti  olarak yoluna devam eder” dedi.

 

 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

 

İlgili haberler için tıklayınız;

CHP'de yeni vitrin

CHP'nin aday listesi

"Dengeli davranmaya özen gösterdik"

Eski Genel başkan adayları listede

'Kriz değil, bir değişim'