Londra'nın yeni belediye başkanı: Müslüman lider değilim

Londra'nın yeni belediye başkanının Müslüman olması tartışmaları beraberinde getirmişti. Yeni başkan, İslam'ın batı değerlerine uyumlu olduğunu düşünüyor.

12 Mayıs 2016 Perşembe, 20:06
Abone Ol google-newsLondra'nın yeni belediye başkanı Sadık Han, Müslüman olmasıyla gündeme gelmişti. Han, Müslüman olmasına ilişkin yürüyen tartışmalardaki sessizliğini bozdu.

"Açık olmama izin verin, Müslüman lider değilim, Müslümanların sözcüsü değilim. Londra'nın belediye başkanıyım ve Londralılar adına konuşuyorum" diyen Han, İngiliz İşçi Partisi'nin üyesi.

Pakistanlı bir göçmenin oğlu olan Han, Londra'nın belediye başkanı seçilebilmesini "Müslüman ya da Batılı fark etmiyor" diyerek İslam'ın batı ile uyumlu oluşuna bağlıyor.

45 yaşındaki Sadık Han, ABD'deki başkanlık yarışının öne çıkan ismi Donald Trump'ı Müslümanlara dönük sözleri nedeniyle kınamıştı. Eleştirisini tekrar eden Han, Trump'ın sözlerinin aşırıcı gruplara koz verilmesini sağladığını söyledi.

'AB LONDRA'NIN REFAHIDIR'

İngiltere'nin Avrupa Birliği'ne dahil olmasının devamı konusunda yapılacak 23 Haziran'daki referandum için de Han'ın yorumu "olumlu."

Yeni belediye başkanı, Londra'nın refahı için AB üyeliğinin sürmesi gerektiğine inanıyor.

Yapılan son anketler, Londra nüfusunun yüzde 12.4'ünün müslüman olduğuna işaret etmişti.