Lüks teknelere kötü haber

Ulaştırma Bakanlığı; spor, gezi ve eğlence amaçlı teknelerin, İstanbul limanı idari sahasındaki diğer gemilerin hareketlerini engelleyecek şekilde seyredemeyeceğini ve mendireklerle sınırlı alan içerisinde diğer gemilerin ve deniz araçlarının faaliyetlerine engel olmayacak hızda seyretmek zorunda olduklarını bildirdi.

10 Eylül 2011 Cumartesi, 09:24
Abone Ol google-news

Ulaştırma Bakanlığı'nın "İstanbul Liman Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Liman idari sahasında yanaşmış, bağlanmış veya demirlenmiş gemiler ve deniz araçları, faaliyetlerini bitirdikten sonra, Liman Başkanlığınca yapılacak bildirimde belirtilen süre içerisinde kalkmaya hazır durumda bulunacak. Liman idari sahasında şamandıra atan, kablo döşeyen veya toplayan, dalgıçlık ve benzeri faaliyetlerde bulunan araçların ve çalışmakta olan yüzer vinçler ile platform, dolfin ve şamandıralarda yükleme veya boşaltma yapan gemilerin yakınından geçen gemiler, bu araçların faaliyetlerine engel olmayacak ve zarar vermeyecek hızda seyretmek zorunda olacak.

Gemi ve deniz araçlarının koy ve körfezlerde gezi ve spor amacıyla demirleme süresine; bölgenin çevresel hassasiyeti, teknenin pis su depolama kapasitesi, bölgedeki atık alım tesislerinin durumu, başka teknelerin koyları veya körfezleri demirleme maksatlı olarak kullanma talepleri ve kıyı tesisi ya da bitişik liman idari sınırları içindeki yat limanı işletmelerinin mevcudiyeti dikkate alınarak Liman Başkanlığı tarafından karar verilecek. Ayrıca, koy ve körfezlerde demirleme faaliyetlerini Liman Başkanlığı düzenleyecek.

Yasaklar arttı

Limanda uygulanacak yasaklar artırıldı. Buna göre, kıyı tesislerinin trafik ayırım şeritlerinde, yaklaşım kanallarında, mendirek ağızlarında, yanaşma ve bağlama yerlerinde ve demirleme sahalarında; olta ve ağ balıkçılığı yapmak, yelkenle seyretmek, kürek çekmek ve yüzmek yasaklandı.

Spor, gezi ve eğlence amaçlı tekneler ise liman idari sahasındaki diğer gemilerin hareketlerini engelleyecek şekilde seyredemeyecek ve mendireklerle sınırlı alan içerisinde diğer gemilerin ve deniz araçlarının faaliyetlerine engel olmayacak hızda seyretmek zorunda olacak.

Şamandıraya bağlanmak üzere gelen ya da şamandıradan ayrılan gemiler ile kıyı tesisleri hizmetlerinde kullanılan deniz araçları dışındaki gemiler, şamandıralar ve şamandıra hatları arasından geçiş yapamayacak.