Maaşlarını alamayan Özsüt işçileri direnişte

Maaşlarını alamayan Özsüt işçileri eyleme başladı. İşçiler, haklarını alana kadar eylemi sonlandırmayacaklarını söyleyerek, “Özsüt sözünü tutsun, hakkımızı versin” diyor.

17 Temmuz 2019 Çarşamba, 01:48
Abone Ol google-news

 

Özsüt kurumsal markasıyla faaliyet gösteren STP Gıda Sanayi Ticaret A.Ş firmasında çalışan çok sayıda işçinin maaşları sektördeki kriz gerekçe gösterilerek yaklaşık 3 aydır ödenmiyor.  

Duruma tepki gösteren işçiler İstanbul Kadıköy’deki Özsüt şubesi önünde 4 gündür eylem yapıyor. Eyleme, CHP ve TİP gibi siyasi partiler de destek olurken, işçilerin anlattığına göre Türkiye genelinde merkeze bağlı çalışan 5 şubenin çalışanları maaşlarını alamıyor. 

İşçilerden Umut Marangoz  yaptığı eylem sonucu kendisine ödeme yapıldığını ancak haklarını alamayan arkadaşları için eyleme devam ettiğini anlatı. 

Marangoz şöyle konuştu:

Kapanan bir Özsüt şubesinde çalışıyordum. Şube kapandıktan sonra 2.5 aylık maaş ve mesailerimiz yatırılmadı. Sonrasında ben tek başıma bir eylem yaptım ve hakkımı yatırdılar. Ama ben çıkarılan arkadaşlarımın maaşları yatırılıncaya kadar parayı çekmedim ve onlardan bir söz aldım; ayın 11'ine kadar maaşları yatıracaklarını beyan ettiler. Sonrasında arkadaşlarımızın maaşları yatmadı. Özsüt sözünü tutsun, hakkımızı versin.” 

Direnişlerinin  4. gününde olduklarını  belirten Marangoz Özsüt’ün Kadıköy’de bulunan şubesini işaret ederek, “Bu binanın 80 bin lira aylık kirası var. Bizim alacağımızın maliyeti toplam 93 bin TL. Yani buranın kirası ödenebiliyorsa, günlük cirolar da 10 bini buluyorsa bizim emeğimizin karşılığının verilmesi lazım. Burada ezilen biziz ezilen işçi, ezilen emekçi. Biz son olarak şunu diyoruz; hakkımızı alana kadar burada olacağız.”

CHP KADIKÖY İLÇE BAŞKANINDAN DESTEK 

Eyleme destek veren CHP Kadıköy ilçe başkanı Ali Narin ise, “Şu anda işletme yeni işçiler alarak müşterilerine hizmet veriyor ama bu arkadaşlara alın terlerinin karşılığını vermiyor. O nedenle sokaktalar. Emekçinin tepkisiyle birlikte vatandaşın tepkisi de Özsüt'e karşı artıyor. Bizler de emekçi arkadaşlar haklarını alana kadar burada olacağız. İş veren bu sorunu çözeceğini söylüyor ‘eylemi sona erdirin’ diyor ama karşılığında çok komik rakamlar hesaplara yatırılıyor. 16 bin TL alacağı olan bir işçiye 300 lira para yatırarak işletmeye karşı mücadele edenlerin geri çekilmesini istiyor. Ama bu doğru bir yöntem değil” diye konuştu. 

TİP Genel Başkanı Erkan Baş da Meclis’te yaptığı basın toplantısını konuyu gündeme getirmiş, ”Özsüt'ün patronu, Boğaz'da trilyonluk villalarda, yalılarda yaşıyor ancak işçilerin birkaç bin liralık alacağını ödemiyor. Birileri yalılarda yaşarken işçiler hakları için sokaklara çıkmak zorundadır. Bizim isyan ettiğimiz Türkiye tablosu budur" demişti.

<haber-yatay:1490708>