Martin'i öldüren silah açık artırmayla satılacak

ABD'nin Florida eyaletinde silahsız Trayvon Martin'i öldüren George Zimmerman, 17 yaşındaki genci öldürdüğü silahı açık artırmayla satmaya hazırlanıyor.

12 Mayıs 2016 Perşembe, 15:51
Abone Ol google-news

Gönüllü mahalle bekçisi Zimmerman, Martin'in Şubat 2012'de öldürülmesinden nefsi müdafaada bulunduğunu iddia ederek aklanmıştı.

Zimmerman, Martin'i öldürdüğü silahı kısmen "Hillary Cliton'ın ateşli silahlara karşı söylemine" mali destekte bulunmak için sattığını söyledi.

Martin ailesiyse "söz konusu şahsın eylemleriyle" ilgili yorum yapmayacaklarını açıkladı.

Açıklamada "Trayvon Martin Vakfı ABD'deki anlamsız silah şiddetini sona erdirme misyonuna bağlıdır. Bu seçim döneminde misyonumuzu daha da ilerletmeye odaklanmış durumdayız" denildi.

Bir gün sürecek açık arttırmada 9 mm çapındaki silahın açılış fiyatı 5 bin dolar olacak.'Amerikan simgesi'

Zimmerman açık artırma sitesindeki tanıtım yazısında silahı bir "Amerikan simgesi" olarak tanımlıyor ve ABD Adalet Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde silahı kendisine geri verdiğini belirtiyor.

Zimmerman davada Trayvon Martin'in kendisine saldırdığını ve nefsi müdafaada bulunduğunu savunmuştu.

Florida'nın Sanford kentindeki olaydan sonra Zimmerman bir buçuk ay boyunca tutuklanmamış ve bu durum ülke genelindeki eylemlerle protesto edilmişti.

Polis Zimmerman'ın tartışmalı "kendini savunma" yasası nedeniyle gözaltına alınmadığını savunmuştu. Yasa bir kişinin kendisini yakın tehlike altında olduğunu hissederse ölümcül güç kullanmasına izin veriyor.

Zimmerman'ın avukatları Trayvon Martin'in müvekkillerini yumrukladığını, kafasını kaldırıma çarptığını ve silahına doğru uzandığını savunmuştu. Savcılık ise Zimmerman'ın bir dizi yalan söylediğini iddia etmişti.

Davanın ardından ABD'nin birçok kentinde protestolar düzenlenmiş ve Başkan Barack Obama "35 yıl önce olsaydı, Trayvon Martin ben olabilirdim" demişti. (Kaynak: BBC Türkçe)