MEB’den vakıf ve dernek görünümlü dinci yapılarla işbirliği

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) halifelik hayali bulunan dinci Sebilürreşad Derneği ile protokol imzaladığı ortaya çıktı. Protokolle okullarda etkinlik düzenleyecek dernek, çocuklara “Sebilürreşad Elçisi” kartı ile “Genç Asım” rozetleri dağıtacak.

15 Aralık 2019 Pazar, 02:00
MEB’den vakıf ve dernek görünümlü dinci yapılarla işbirliği
Abone Ol google-news

MEB, vakıf ve dernek görünümlü dinci yapılarla işbirliğine devam ediyor. Bakanlık son olarak Sebilürreşad Tarih Eğitim Kültür ve Medeniyet Derneği ile protokol imzaladı. Protokolün amacı adı “Mehmet Akif Ersoy” olan 440 okulda “kutsal ve milli değerlere” sahip çıkılması ve öğrencilerin “milli şuur bilincini” pekiştirmek olarak açıklandı. Ayrıca öğrencilerin öğretim ve iş hayatında “Asım’ın izinden yürümelerini sağlamak” olarak belirtildi.  

HALİFELİK HAYALİ

MEB’in dinci yapıyla imzaladığı protokolle de okulların kapıları Sebilürreşad yöneticilerine açılmış oldu. Protokol kapsamında bakanlık öğretmenler ve personelin görevlendirmesi, okullara ait tesisler ve toplantı salonlarında, atölye çalışmaları, konferanslar, tören ve kutlamalar için ücretsiz yararlanma imkânı sundu. Proje ile çalışma yürütülecek okulları Sebilürreşad tarafından bir iletişim ağı ile bağlanması, dernek tarafından hazırlanan materyallerin okullarda dağıtılması planlandı. 

ROZET VE KART

MEB ayrıca projede yer alan okullarda “Genç Asım” rozeti ile içinde çeşitli indirim ve kolaylıklar sağlayan “Sebilürreşad Elçisi” kartının hazırlanmasına ve dağıtılmasına olanak sağlayacak. 

Ayrıca dernek proje faaliyetleri için dışardan sponsor katkısı sağlayabilecek. 2020-2021 ders yılı sonuna kadar imzalanan protokol tarafların onayı halinde bir yıl daha uzatılabilecek. 

Projenin tamamlanmasının ardından MEB temsilcileri ile Ankara’da bir gala programı yapılacağı da vurgulandı. Projede yer alacak isimler, okullarda konferans verecek katılımcılar ise protokolde ayrıntılı olarak belirtilmedi. 

ANKARA’DA SAHNELENDİ

Sebilürreşad Eğitim Kültür ve Medeniyet Derneği ile Asım Sanat Merkezi’nce sahneye konulan İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’u anlatan “İstiklal” isimli oyun 4 Kasım’da Ankara’da sahnelenmiş, temsili, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Altındağ Belediye Başkanı 


Asım Balcı da izlemişti.