Melih Gökçek fotoğrafının hikayesi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in 2012'de, kürtajla ilgili sözleri sonrası protesto edilmesine ilişkin fotoğrafın hikayesi, sosyal medyada büyük ilgi gördü.

17 Mayıs 2020 Pazar, 16:51
Abone Ol google-news

Dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in kürtajla ilgili söylediği “Anası olacak kişinin hatasından dolayı çocuk niye suçu çekiyor. Anası kendini öldürsün” sözlerinin ardından, üniversiteli gençler tarafından yumurta atılarak protesto edilmesine ilişkin "ikon" haline gelen fotoğrafın hikayesine ilişkin çarpıcı bir paylaşım sosyal medyanın gündemine oturdu. Gazeteci Osman Nuri Orhan, Gökçek’in yumurtalı protesto sırasında çekilen ilginç fotoğrafının hikayesini anlattı.

O dönemde Sendika.org’un Ankara muhabiri olduğunu belirten Osman Nuri Orhan, Gökçek’in Kızılay’daki İzmir Caddesi’ne geleceği haberi üzerine yaşananları aktardı. 

Sosyal medya hesabından seri olarak olayın ayrıntılarını anlatan Orhan, şu ayrıntıları paylaştı: 

"Toplanın millet size bu fotoğrafın hikayesini anlatayım öncelikle bilmeyenler için arkadaki sakallı benim...

O zamanlar @sendika_org un Ankara muhabirliğini yapıyordum. Delikanlı zamanlarımız. Nerden haber çıkacak diye gözlerim dört dönüyor. Günde 4-5 haber takip ediyordum. Bazen o kadar çalışıyordum ki yorgunluktan haberleri bile giremiyordum

Yanlış hatırlamıyorsam 2012 yılıydı. @TMMOB1954 genel kurulunu takip ediyordum. Genel kurul sırasında bir aralıkta gazeteci arkadaşlarla sigara içmeye dışarı çıktık. Bu arada ben sigara içmiyorum ama sosyalleşmek için çıktım.

Sohbet sırasında bir arkadaş “ya bugün ne kadar da yoğun bir gün” diye yakınıyordu. Benim ajandamda tek gündem TMMOB Genel kuruluydu. İşte o an bu fotoğrafa sebep olacak soruyu sordum: Başka ne var ki?

Meğer o gün Ankara Fashion mı ne varmış. O kapsamda Melih Gökçek Kızılay’da ki İzmir Caddesi’ne gelecekmiş. İşte bunu öğrenmem kafam da bir ampülü yaktı

O dönem külhan beyi gibi takılan Gökçek, kürtaj konusunda yine kadınları aşağılayan açıklamalar yapmıştı. Genel Kuruldan çıktığım gibi direk büroya geçtim ve bildiğim kadın örgütlerini aramaya başladım.

Tabi hiç kimsenin haberi yok mevzudan. Herkesi arayıp “Gökçek İzmir Caddesine gelecekmiş bir eylem planınız var mı?” diye soruyorum herkese. Ama kime haber versem herkesin bir işi var.

Resmen büroda içim içimi yiyor. Haber ayaklarıyla geliyor ama adım atacak kimse yok diye üzülüyordum kİ @kolektifler den kadınlar ‘bir şey olursa biz size döneriz’ dediler.

Büroda bir sessiz bekleyiş. Zaman ilerliyor ama kimseden haber gelmiyor derken kolektifçiler aradı. Koştur koştur İzmir caddesine gittim ama ne gidersin Gökçek gelmemiş

Başladık beklemeye. Kısa bir bekleyişten sonra (1 saat) Gökçek belirdi.

Gökçek’in belirmesiyle kadınlar başladılar yumurta atmaya, protesto etmeye ama bu sefer itiş kakıştan ben arkada kaldım.

İçimden söyleniyorum tabi “yaw ben bu haber için kaç saattir yırtınıyorum bir durun” ama içimden olduğu için kimse duymadı.

İşte o sıra bu fotoğrafın çekilmesi. Hiç unutmuyorum, hala gözlerimin önünde. AA’dan Evrim diye gazeteci bir arkadaştı yanlış hatırlamıyorsam. Hengamenin önündeydi. İki adım geri attı ve deklanşöre bastı."

Kaynak: Oda TV