Memur ve memur emeklileri zammı! Çalışanlar 'uçan ekonominin' altında kaldı

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılan zamma tepki gösterdi.

25 Ağustos 2021 Çarşamba, 11:50
Memur ve memur emeklileri zammı! Çalışanlar 'uçan ekonominin' altında kaldı
Abone Ol google-news

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2022 ve 2023 yılında yapılacak zam oranları belli oldu. Buna göre, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı, 2022’nin ilk altı ayı için yüzde 5 + enflasyon farkı, ikinci yarısı için yüzde 7 + enflasyon farkı oldu. 2023’ün ilk altı ayı için yüzde 8, ikinci altı ay için ise yüzde 6 zam yapılacak. Zam oranlarına enflasyon farkları da uygulanacak.

Zam oranlarına tepki gösteren Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, ''Gıda enflasyonunun yüzde 39,8 oranında olduğu bir dönemde memur ve memur emeklisine yapılan zam oranları görülmemiş oranda bir yoksulluğa kapıları ardına kadar açmıştır. Enflasyon karşısında eriyen sadece maaşlar değil, açlık sınırında yaşam mücadelesi veren hayatlardır. Kamu çalışanları, bu ülkede bir 'ayçiçek yağı' kadar değerleri olmadığını bir kez daha anlamıştır'' ifadelerini kullandı.

'3600 EK GÖSTERGE YİNE SEÇİME HAVALE'

Bacaksız, ''Seyyanen zam, refah payı ve bir dizi idari hak ve mağduriyet konusu gündeme dahi getirilmezken, 3600 ek gösterge bir çalışma grubuna havale edilerek süreç içinde anlamsızlaştırılacak bir cendereye mahkûm edilmiştir. 3600 ek gösterge “yine” müjdelenerek, yine sürece bırakılmıştır. Görünen odur ki, 3600 ek gösterge her seçim döneminde olduğu gibi gelecek seçimlerde de vaat olarak sunulacaktır'' dedi.

'HUKUK YOLUNA GİDECEKTİR'

''Toplu Sözleşme İkramiyesi herhangi bir sendikaya üye olan ve aidat kesintisi yapılan her çalışana kanun gereği ödenmektedir'' diyen Bacaksız, ''Aksi takdirde Sendikamız Genel Sağlık-İş; Sendika Özgürlüğüne ve Örgütlenme Hakkının Korunmasına, Uluslararası sözleşmelere, Anayasa’ya ve Kanuna aykırı işkolunda yüzde 1’lik orana karşı derhal hukuk yoluna gidecektir'' ifadelerine yer verdi.