Memurun merakla beklediği zam teklifi açıklandı... Masada gerginlik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, milyonlarca memuru ilgilendiren zam teklifini açıkladı; masada gerginlik yaşandı...

14 Ağustos 2015 Cuma, 11:26
Abone Ol google-news

<video:345359>

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memura yapılacak zam teklifini açıkladı.

Bakan Çelik, "2016'da yüzde 4+4, 2017'de yüzde 3+3 zam yapılmasını öneriyoruz" dedi. 2016-2017 dönemi için gerek hizmet kolları gerekse genel şartlar ile ilgili tekliflerin komisyonlarda değerlendirildiğini söyleyen Bakan Faruk Çelik, hizmet kolları ile ilgili tekliflerin gelecek hafta sonlandırılmasını beklediklerini belirtti.

ZAM ORANLARINI AÇIKLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ülke genelinde 5 milyon memur ve memur emeklisinin beklediği zam oranları teklifinin ise şu şekilde verildiğini söyledi: "Kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarındaki artış yani oransal artış olarak bilinen artışlara gelince, 2016'da 4+4 ve 2017'de 3+3 oranında artışların yapılmasını teklif ettik. Artışların eflasyonun altında kalırsa enflasyon farklarının bir sonraki dönemin başında ödemesi konusunda teklifimizi verdik."

MASADA GERGİNLİK

Bakan Çelik zam oranını açıklamasının ardından masadan kalkınca  KESK Başkanı Lami Özgen Bakan Çelik’e doğru bakarak "Usul böyle değil, size yakıştıramadım. Masadan kalkmanız memur emekçilerine hakarettir. Teklifleriniz üzerine bizim de söz hakkımız var" dedi.

"Memur-Senle danışıklı dövüş yapılıyor. Bizim itirazımız var" diye diğer sendika yöneticilerinden de tepki geldi.

"HENÜZ ORTADA TEKLİF İLE İLGİLİ MÜZAKERE SÖZ KONUSU DEĞİL"

Özgen'in konuşması üzerine Çelik, "Henüz ortada teklif ile ilgili müzakere söz konusu değil. Müzakere yapacağız" dedi.


"ALINTERİMİZ, EMEĞİMİZ MEMUR-SEN TARAFINDAN HÜKÜMETE ÜÇÜNCÜ KEZ PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞ DURUMDADIR"

KESK Başkanı Lami Özgen, hükümetin önerdiği zam teklifini eleştirerek, "Şu an var olan enflasyon oranlarının altında bir teklif ile önümüzdeki iki yılın ekonomik ve sosyal hakları bir kez daha MEMUR-SEN tarafından hükümete peşkeş çekilmiştir. Bizim alınterimiz, emeğimiz, çocuklarımızın geleceği üçüncü kez peşkeş çekilmiş durumdadır" ifadelerini kullandı.

"BİR KEZ DAHA DAĞ FARE DOĞURMADI"

Özgen, "Kamu emekçileri açısından bir kez daha dağ fare doğurmadı. İfade edilen teklifler, enflasyon oranlarının altındadır" dedi.

KAMU-SEN BAŞKANI: KINIYORUM

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Sayın Faruk Çelik'in bizim söylediklerimizi dinlemekten adeta kaçmasını kınıyorum" dedi.

2005'DEN SONRA GÖREVE BAŞLAYANLARA 1 DERECE

Bakan Çelik ayrıca 15 Ocak 2005'den sonra kamu görevine başlayanlara 1 derece verilmesini teklif ettiklerini bildirdi.

BİR HAFTALIK ZAMAN VAR

Çelik; "Önümüzde bir haftalık bir zaman var. Hem genelde hem hizmet kollarında heyetlerin teklifleriyle yoğun bir çalışma gerçekleştirilecek. Önümüzdeki hafta içinde bir uzlaşma sağlanacağını tahin ediyorum. Uzlaşmaya varılamazda kamu görevlileri hakem heyetinin süreci başlayacaktır" dedi.