Mercan Dede İstanbul Modern'de

Müzikleriyle Doğu batı sentezinin altını çizmeyi seçen Mercan Dede yarın akşam saat 21.00'de İstanbul Modern Müzesi'nde konser verecek.

27 Haziran 2010 Pazar, 19:40
Abone Ol google-news

İstanbul Modern’in ev sahipliğindeki  “Avea  ile Dünya Müziğinin Sıradışı Sesleri” dizisi kapsamındaki bu konserde Mercan Dede (nam-i diğer DJ Arkın Allen), doğuya özgü Sufi müziğinin ilahi geleneğini çağdaş müziğin tınılarıyla yorumluyor.

Sufi inancına bağlılığıyla tanınan  sanatçı, 1966 yılında Türkiye'de doğdu. Üniversite yıllarında imkansızlıklardan dolayı plastik su borusundan kendi yaptığı ney ile başladı müzik serüvenine. Ardından Kubbealtı Cemiyeti'nde neyzen Ömer Erdoğdu'ların öğrencisi oldu. Aynı dönemde tasavvuf müziği ve kültürünün bu dönemdeki önemli aydınlarından olan, bendir enstrümanının yaşayan en büyük ustası kabul edilen Nezih Uzel'den bendir ve Türk ritmleri eğitimi aldı. Ebru sanatını da öğrendiği büyük ney üstadi Niyazi Sayın'dan da fazlasıyla etkilendi. 1988’de göç ettiği Kanada'da güzel sanatlar üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimi alan Mercan Dede aynı üniversitede başladığı öğretim üyeliğine, yoğun müzik çalışmaları sebebiyle ara verdi.

1990'dan bu yana değişik Sufi gruplar ile Avrupa, Kanada, ABD ve Türkiye'de müzik çalışmalarına devam eden sanatçının "Mercan Dede Ensemble" grubu 1997 yılında kuruldu. Mercan Dede'nin ilk albümü "Sufi Dreams" bağımsız bir plak şirketi olan Golden Horn şirketi tarafından çok az sayıda basıldığı halde Kuzey Amerika ve Avrupa'da çok olumlu eleştiriler aldı.

Müzisyenliği süresince Kani Karaca, İhsan Özgen, Mısırlı Ahmet, İlhan Erşahin, Peter Murphy, Natacha Atlas, Azam Ali Musafir, Jamaledeen Tacuma, Hugh Marsh, Omar Sosa, Mich Gerber, Fazıl Say, Susheela Raman, Trans Global Underground, Dhafer Youssef, Coldcut, Dhol Foundation, Emma Shaplin, Ludavico Eunadi, Trilok Gurtu gibi klasik, dünya ve alternatif müziğinin dev isimleri ile aynı sahnede paylaşan Mercan Dede aynı zamanda yapımcı olarak da bir çok çalışmaya katıldı.

Peter Murphy'nin son albümü DUST da ortak yapımcılığı üstlenen sanatçı Michael Brooks’la çalıştı.A rka arkaya 6 yil Kanada'nın en iyi emprovizasyon sanatçısı ödülünü alan Hugh March ile ortak albümler hazırladı. Su ve Nefes albümleriyle ilk Türk sanatçı olarak, BBC world music chartta birinci sıraya yükseldi. 2006 ve 2007 yıllarında yine world music alanında BBC tarafından yılın sanatçılığına aday gösterildi.

Ocak 2004'de genç yeteneklerden oluşan bir grup kuran Mercan Dede New York'ta düzenlenen ve 5 kıtadan 16 farklı müzisyen ve grubun katıldığı 'GlobalFEST' adlı festivale konuk oldu. Kültür Bakanlığı’nın, dünyada Türkiye'yi kültürel alanda temsil edecek olan, 'Güldestan Projesi'nin de müzik direktörlüğüne getirildi.