Mesut Barzani'den 'çözüm süreci' açıklaması

IKBY Başkanı Barzani Türkiye'de Kürt sorunun çözümü için "çok önemli adımlar" atıldığını belirterek "Kürtler, barışla daha büyük kazanımlar elde edecek. Sürecin başarıya ulaşması için herkesin sabırlı olması gerekiyor" dedi.

13 Kasım 2014 Perşembe, 17:33
Abone Ol google-news

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Türkiye'de Kürt sorunun çözümü için "çok önemli adımlar" atıldığını belirterek, "Kürtler, barışla daha büyük kazanımlar elde edecektir. Barış sürecinin başarıya ulaşması için herkesin sabırlı olması gerekiyor" dedi.

IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Barzani, Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık'ı kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'deki barış ortamından mutluluk duyduğunu dile getirdi.

"Kürt sorunun çözümü için çok önemli adımlar atıldığını" vurgulayan Barzani, "Kürt halkının silahlı mücadelesi, varlığını korumak ve kimliğini savunmak içindi. Kürtler, şimdi yapacakları ısrarlı çalışmalarla kimliklerini koruyabilirler. Haklarını, siyasi ve barışçıl yollarla garanti altına almalıdırlar. Kürtler, barışla daha büyük kazanımlar elde edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

"Barış sürecinin başarıya ulaşması için herkesin sabırlı olması gerektiğini" kaydeden Barzani, şöyle devam etti:

"Aynı zamanda barış ortamını oluşturan kişilere de destek olunmalı. Şovenist ve faşistlerin eline bahane ve koz verilmemeli. Bölgede halklar arasında savaş çıkartmak isteyen karanlık güçlere fırsat verilmemelidir."

Barzani, Peşmergenin Kobani'ye gidişiyle Kürtlerin milli hissiyatının arttığını iddia ederek, "Aramızdaki birlik güçlenmiştir. Gücümüz birliğimizdedir. Başarılı bir halk olmak istiyorsak, bir olmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Suriye'deki coğrafi şartlar ve Kürt bölgelerinin bir birinden uzak olması nedeniyle bütün tarafların birlikte hareket etmesinin zorunlu olduğuna işaret eden Barzani, şunları kaydetti:

"Suriye krizinin patlak verdiği ilk günlerde Rojavalı Kürtlere birlik olmalarını söyledim. Farklı cephelere bölünmeyin dedim. Alacakları her kararı destekleyeceğimi bildirdim. Teröristlerin Rojava'ya saldırısından sonra her türlü desteği verdik."

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sırrı Sakık da Kürtlerin, Türkiye'de kaydettiği ilerlemeyi Barzani'ye anlatarak, barış ve siyasi yolların, kazanımlarını arttırdığını vurguladı.

Sakık, Kürt Ulusal Kongresi'nin yapılması için tüm tarafların girişimde bulunmasını istedi.