Metin Altıok Şiir Ödülü Cenk Gündoğdu'ya verildi

Bu yıl altıncısı düzenlenen Metin Altıok Şiir Ödülü, "Issız" adlı kitabıyla şair Cenk Gündoğdu'ya verildi.

27 Mayıs 2013 Pazartesi, 11:37
Abone Ol google-news

Metin Altıok Şiir Ödülü, 20 yıl önce Sivas'ta 37 can ile bir arada katledilen değerli şairin, yayıncısı olan Kırmızı Kedi Yayınevi ve ailesi tarafından düzenlenen bir törenle sahibini bulacaktır. İlki 2008 yılında verilen ve sırasıyla Haydar Ergülen, Azad Ziya Eren, Hulki Aktunç, Birhan Keskin ve Tozan Alkan’ın aldığı ödülün bu yılki sahibi ISSIZ adlı kitabıyla genç şair Cenk Gündoğdu olmuştur. Seçici kurulun, 2012’de yayımlanmış şiir kitapları arasından başvuru aranmaksızın yaptığı değerlendirme sonucunda, Cenk Gündoğdu, “Güncelliğini yitirmeyen ve yaşadığımız çağda derin izler bırakan evrensel bir gerçekliğin: savaşın, alışıldık savaş şiiri kalıplarının dışında kalarak, şaşırtıcı inceliklerle nasıl yazılabileceğini gösterdiği, toplumcu şiir sayfalarına ustalıkla kattığı dizelerde, insana dair büyük bir ıstırabı dramatik ve neredeyse görsel bir kurguyla verirken zulmü, kıyımı ve acıları,yoğun duygularıyla şiir diline geçirmekteki başarısı için,” değer bulunmuştur.

Seçiçi kurul

Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz, Güven Turan, Talat S. Halman, Ali Cengizkan, Eray Canberk, Ülkü Tamer.

Ödül Töreni 1 Haziran Cumartesi günü, saat 19.30’da Etiler, Zeytinoğlu Caddesi’ndeki Akatlar Kültür Merkezi’nde yapılacaktır. Törende duygusuz Yenilgi adlı Metin Altıok'un 1963 yılında yazdığı ve Evrim dergisinde yayımladığı tek perdekil kısa oyunu da  Orhan Alkaya'nın yönetmenliği ve Mert Tanık, Aslıhan Kandemir, Ozan Gözel, Buket Yanmaz Kubilay'ın oyunculuğuyla ilk kez izleyiciyle buluşacak. Grup Gündoğarken'in ve Çiğdem Erken'in müziklerinin ardından kokteyl ile tören sona erecek.      


Cenk Gündoğdu

İşletme ve güzel sanatlar fakültelerinde okudu. KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 2001 yılında kurduğu Üç Nokta edebiyat dergisinin ve 2005 yılından beri Şiir Defteri’nin editörlüğünü yapıyor. Önümüzdeki günlerde İstanbul Şehir Tiyatroları'nda sahnelenecek olan Radyonun İçindekiler adlı oyunu yayımlanan Gündoğdu’nun, ilk şiir kitabı Issız.